Galaxy-KS
Regjistrohuni 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Data mistike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 99
Join date : 22/12/2010

MesazhTitulli: Data mistike   Sat Jan 01, 2011 1:30 am

Data mistike

E premte, 13 korrik. Një datë që trazon shpirtërat. Qysh moti shifra 13 është lidhur me magji dhe fatkeqësi. Interesant, por edhe sot njerëzit i drojnë kësaj shifre, ndaj hotelet për shembull e kanë shmangur shifrën 13-të, ashtu siç bëjnë edhe agjensitë ndryshme të udhëtimeve ajrore, aeroplanët nuk posedojnë ulëse me numrin 13-të!

Aq më keq kur data 13-të bie në ndonjë të premte

Në antikë e premteja konsiderohej si një ditë fati, por në traditën e krishterimit gjithnjë e më shumë shifra 13 është konsideruar si ditë e pafat, ndoshta për shkak Jezui të Premten e Madhe u gozhdua në kryq.

A është kështu apo jo nuk dihet plotësisht me siguri, por të premtet e datës 13-të kanë qenë më të pafat se rëndom. Nëse mund ti besojmë statistikave të një ndërmarrjeje suedeze sigurimi, If, atëherë fatkeqësitë shënojnë rritje me 8 përqind në këtë ditë në krahasim me të premtet e tjera.

Kush e di se kur ekzakt filloi njerëzimi të interesohet për shifra, por shumica janë të pajtimit se ishte Pitagora ai që vuri bazat e matematikës bashkëkohore. Studjuesit e tij thonë se ai kombinonte me shkathtësi shifrat me teologji dhe se Pitagora paska pasur bindjen që ndërmjet botës së shifrave dhe realitetit ekzistojnë korrespondeca të padukshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://galaxy-ks.n-stars.org
 
Data mistike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaxy-KS :: Ezoterizem :: Profeci-
Kërce tek: