Galaxy-KS
Regjistrohuni 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Katarët - Enigmat dhe historitë rreth tyre

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TracK

avatar

Numri i postimeve : 110
Join date : 22/12/2010

MesazhTitulli: Katarët - Enigmat dhe historitë rreth tyre   Sat Jan 01, 2011 5:18 am

Katarët - Enigmat dhe historitë rreth tyre
Graal, kupa e shenjte e Krishterizmit, mbase humbi per gjithmon ne 16 mars te 1244,ne naten ne te cilen Montsegur, tempulli e keshtjella kryesore e Occitanias katare, binte ne duart e kalorseve te mbretit e ne duart e Inkuzicionit?

Vazo e shenjte,xhevahir i ardhur nga qielli,send misterioz i perbere nga fuqi mbinatyrore,i padukshem per te keqinjte, bujar me te miret, simbol i pushtetit shpirteror, simbol i rezistences e i supremacise kristiane Papale.

Sigurisht qe ky mit pagan, manikeo, e katar, eshte "kristjanizuar" me vone; kjo vazo romanceske kthehet ne nje pjate ne te cilen ju dha Krishtit Qinqi i Pashkes, ose ne nje kupe ne te cilen ai theu buken e hodhi veren ne Darken e tij te fundit, gjithashtu eshte dhe vazo qe mblodhi gjakun e tije mbi kryq.

Po asnje nuk mund te japi nje pergjigje te sakte misterit te mbremjes e te pushtimit te Montsegur nga ana e kryqetareve.Kryqetaret fitues mbi "Albigesi" (qytetar te nje qyteti Francez) o Kataret, te cilet quheshin edhe "Patarini" (patera, pjate) ne gjuhen e D'oc, ose "mbjajtesit e Patera".Patera nuk ishte mbase il Graal?

Nuk u çua ajo ne nje vend sekret nga te kater te arratisur te asaj mbremje?.
E bashke me te humbasin dhe librat e shenjte te Katarizmit, pa lene menjane thesaret e mbledhura, te pagjetur, ne monedha floriri e argjendi,.bashke me guret e çmuar qe i kishin sherbyer ne fuqizimin e tyre,e ne rezistencen ndaj kishes romane per vite me radhe?.

Te konsideruar per nje kohe te gjate si heretik, sot ata shikohen ne nje kendveshtrim te ndryshem, edhe se i Katari bashke me thesaret e tyre moren me vete shume sekrete qe nuk mund te gjenden kurre.

Megjithate kane lene shume deshmi perpara gjyqeve te Inkuzicionit,aq sa te dihet qe ambicionet e tyre ishin fisnike po aq ose dhe me teper te gjykatesve te Inkuizicjonit qe donin ti denonin.

Mbas maskes se herezis qe Kisha kotolike ju vuri atyre per interesat e saja, shfaqet nje civilitet i perparuar, ai i tradicionit filozofik e shpirteror, ne te cilen permbidhet mistiçizmi i Orientit e dituria greko romane.

I Katari ose te ashtequajtur "i puri"(puro),besonin ne nevojen e tyre per te jetuar e praktikuar ne nje menyre tjeter fene ose kristjanizmin e tyre, ata besonin ne nje ideal tjeter te kishes, ku nuk mbizotronte gjerarkia dhe strukturat e saja.

i Katari kisha duke zgjedhur pushtetin e pasurine kishte zgjedhur te keqen,ose simbas doktrines se tyre midis Zotit e Djallit kishte zgjedhur kete te fundit.Suksesis ose famen e tyre, nuk e kishin aritur vetem duke predikuar doktrinene ose fene e tyre,e kishin aritur duke e jetuar ne varferi e ndeshmeri.Ky ishte morali i vetem qe shpegonin e ndiqnin.

Ndertimi i keshtjelles, ne formen e saj, e ngritur afersisht rreth vitit 1204 eshte veper e Katareve.Rrenojat e kesaj keshtjelle ndodhen akoma dhe sot siper ne Col du Tremblement, midis Foix e Mirepoix..(France).

Edhe pse e perdorur si keshtjelle mund te kete qene nje tempull kushtuar diellit.Kjo teori, nuk eshte e provuar nga asnje dokument historik, mund te vertetohet si teori vetem nga vendosja e saj.

Sipas deshmive te prodhuara perballe Inkuzicionit del me qartesi qe dy veskové, prifterinj katare, i kishin kerkuar nje zoterie te Montsegur qe quhej Ramon de Parella qe te restauronin rrenojat egzistuese.Ramon de Parella e konfirmoi 40 vjet me mbrapa,edhe ai gjate pyetjeve te bera nga Inkuzicioni.

Punimet kishin filluar nga arkitekti katar Beccalaria, nxenes i Escot de Linars, ekspert ne fortifikimin e keshtjellave.

Vendi i zgjedhur per fortifikim eshte nje vend qe le per te deshiruar e pare nga ana strategjike ushtarake, edhe punimet e bera per ta fortifikuar nga ky inxhiner i mirnjohur ushtarak, qe kishte ndertuar ne shume vende te tjera,jane mediokre.Si eshte e mundur qe nje inxhinier me fame te tille te kete realizuar nje sistem mbrojtje kaq te dobet?Pse e perse?.

Mura te larte rrethojne nje kopesht qendror prej 54 metrash me 14,brenda afer hyrjes ndodhet nje kulle e vogel shume pak praktike per vet mbrojtesit.Nuk kishte dritare o te çara mbrojtese ne murret e saj, porta shume te largeta per te qene mbrojtese, struktura e bere me llaç e me trare druri, shenjester e lehte per shiqetat me zjarr te sulmuesve.Te gjitha ndertimet tregojne qe keshtjella e Montsegur nuk ishte nje projekt keshtjelle.Ishte nje ndertim i bere per perdorim tjeter e me vone i fortifikuar nga nevoja.

Kjo teze mund te argumentohet duke pare kullen e vogel,e cila ishte prere ne nje pjese per te ndertuar nje çistrne uji me 60 000 litra, e cila mund te jepte per te pire per 80 dite 150 personave.Dihet se te gjitha keshtjellat e asaj kohe ishin te perbera nga nje çisterm o me shume e qe kishin kapacitete akoma me te madhaja.

Pse Bertrant de Beccalaria mund te bente nje gabim te tille?Mbase keshjella eshte fortifikuar provizorisht e ne menyre te shpejte, per tu mbrojtur nga nje sulm me kohe te shkurte; e mbase ndertimet mbrojtese te ndertuara mund te prisheshin me vone pa i hequr origjinalitetin e perdorimit nderteses.

Sipas deshmive te epokes dihet qe Kataret frekuentonin Monsegur perpara 1204.Vendosmeria e tyre per te ndertuar ne ate vend ka bere qe shume te mendojne se ata donin te ngrinin nje tempull, vend per lutjet i rezervuar ndjekesve te setes se tyre.

Kerkime te ndryshme kane zbuluar se Montsegur mund te kete qene nje tempull i kushtuar diellit e shenjave te zodiakut.

Kjo teori i pershtatej Papes e Inkuizimit, sepse sipas tyre Kataret nuk ishin gje tjeter veçse pagane, adhurues te diellit, domethene ishin"manikei.(doktrine,qe ndan reptesisht te miren nga e keqja, ishin heretik.)

Dhe manikeizmi per gati nje mije vjet ishte per kishen kristjane ishte nje nga kercenimet me te medhaja.

Episodi me i rendesishem o episodi i fundit i "luftes" se gjate fetare qe behej nga Papa o papet dhe nga mbreteria Franceze kunder Katareve dhe Albigezeve fillon ne maj te vitit 1242,me vrasjen e Guglielm Arnaud,i urdherit te"frateve predikator",dhe te Stefan di Narbona,i urdherit te "frateve minor".Kush ishin keta?Pergjegjesit o drejtuesit e Inkuzicionit ne token e konteve te Tolozes.

Te vene direkt nga autoriteti i Papes,nuk mund te kontrolloheshin nga asnje autoritet fetar lokal,keta inkuzitor kishin nje fame te tmereshme.Sa dhe vet Papa Gregori IX duhet te nderhynte per te moderuar sjelljen e tyre te ashper.(kjo ndrehjyrje eshte bere me ane te nje letre qe Papa i dergon arkiveskovit te Vjenes ne shkurt te 1237).

Ne krye te komandes te inkuizimit,Gulielm Arnaud pershkonte gjithe teritorin e Tolosez franceze ne kerkim te heretikeve.I ndimuar nga nje grup njerezish o bashkepunetor,kryente hetime te shpejta nga qyteti ne qytet,gjykonte e denonte me reptesin me te madhe.

Metoda e tije ishte e thjeshte.Me disa gjykues,nje kançeljer,e nje xhandar burgu vendosej ne nje vend o qytet,ne pergjithesi ne nje manastir te Domenikaneve,e ne mungese banimi fetar,vendosej ne nje keshtjelle qe sigurisht sekuestrohej.Pastaj shpallte diten e oren kur do te fliste.E kush nuk vinte per ta degjuar ishte i dyshuar per herezi.

Ne fjalimet e tij deklaronte se do te zhdukte herezin nga qyteti.Ishte nje ultimatum per heretiket e vendit.Megjithate ketyre u jepej nje periudhe kohe qe te ndryshonin.

Se ata prezantoheshin vete me vullnetin e tyre,mekatet e tyre pezulloheshin per njefare kohe.E gjate kesaj kohe gjyqi i inkuzicionint nuk i denonte si te fajshem.Keshtu ata nuk rezikonin denimin me vdekje, e as konfiskimin e pasurise.Por mbasi mbaronte kjo periudhe kohe keto persona thireshin prape gjykoheshin e trajtoheshin si fajtor.

Me te dobetit,o ata qe mendonin qe nuk kishin bere faj,ose ata qe kishin shume pak lidhje me heretiket, shkonin e vet-akuzoheshin, keshtu mendonin se mund edhe te shpetonin.

Por kishte dhe nga ata qe vet-akuzoheshin per gjera te vogla per te lare gjynahe me te medhaja.
Te gjitha keto konfesjone degjoheshin e dokumentoheshin nga Inkuzicioni ne dyer te mbyllura.Segreti ishte absolut.Nuk ishte drejtesi o bamiresi, ishte thjeshte nje menyre e shpejte per te mbledhur informacjone.

Frika qe shtinte inkuzimi e dobesia e disave, e bente punen e gjykimit shume te thjeshte.Dhe ne fakt nuk mjaftonte vetem te vet-akuzohesh, por duhet te spiunoje e te sillje emra,te jipje adresen, se perndyshe konsideroheshe bashkepunetor.

Keshtu perfundonte nje liste e gjate,ku brenda saj ndodhej kushdo,armiq personal,ose emera te personave qe ishin te ndryshem nga masa, kush kokefort, kush me talent, e keshtu me rradhe.
Te dyshuarit si fillim futeshin ne burg,pastaj merreshin ne pyetje.

Ekzistonte nje rregull i Inkuizimit dhe gjykatesit e ndiqnin pike per pike.(egzistojn me mijera ne arkivat e Inkuizicionit).

Te gjitha pyetjet ndiqnin te njejten skeme:
"Keni takuar nje heretik?"
"Ku?.Ne çfare date?"
"E dinit qe ishte heretik o ju a kane thene?"
"Kishit raporte te regullta me te?"
"Si mund ti quani raportet me te?"
"Kush ju ka njohur me te?"
"E keni pritur ne shtepi?"
"Keni qene ju tek ai?"
"Ishit vetem apo te shoqeruar?"
"Jeni takuar jashte shtepise se tije o ne shtepine tuaj?"
"Vetem o ne grup?"
"çfare thoshte?"
"E njihni pershendetjen e heretikeve?"
"E keni perdorur dhe ju?"
"Keni qene te pranishem ne fillimin e herezis?"
"Pse nuk besoni ne fene kristiane?"


Siç shikohet, pyetjet beheshin qe pergjigjet te ishin te caktuara.Personi i marre ne pyetje kishte shume pak mundesi te dilte i pafajshem, sepse ishte i detyruruar te pohonte qe njihte o kishte njohur nje heretik,dhe ne qofte se mohonte gjitheçka, atehere vihej perballe testimonive te te tjereve qe kishin vene dhe ate ne liste.Pra Inkuzicionit i interesonte qe lista o "katallogu" te ishte sa me e gjate.Keshtu qe nje person te dilte fajtor.Te dilje i pafajshem nuk ishte e veshtire, ishte e pamundur.

Misioni i Inkuizimit i eshte dhene direkt fratit Gulielm Arnaud nga Papa, i cili do te zhduki o te heqi perfundimisht herezin katare nga Occitania.

Historia e Inkuizimit permban ne fakt dy periudha.Periudha e pare fillon me "concilion e Lateranos (concilio-mbledhje e autoriteteve fetare) ne 1179, dhe periudha e dyte pikerisht ne 1242.

Ne periudhen e pare Inkuzicioni vepron per llogari te Romes e nen autoritetin e Papes.Ata respktojne te drejtat e vena nga koha e imperatorit Xhustiniano, qe garantonin te drejtat e te akuzuarve.Per kete nuk quheshin prova deshmite e nje personi armik, ose te familjareve, te sherbetoreve, edhe te personave qe ishin te denuar per herezi.Dhe tortuara nuk ishte e lejuar.

Ne keshillin e Lateranos ne nje tekst shkruhet jo qartesisht mbi nje aleance te kishes e princerve kunder Katareve.Kjo mbase provon qe inkuizicioni i asaj kohe nuk kishte te gjitha mjetet e nevojshme.

"Edhe se Kisha,perdor ose i mjafton vetem nje gjykim "prifteror" dhe nuk perdor gjykime gjaklenese,deklarohet gjate Keshillit te Lateranos,ajo megjithate perfshin ligjet dhe principet, deri sa njerezit te kthehen ne rrugen e drejte shpirterore.Si

eshte e mundur atehere qe heretiket, qe quheshin Katari, o Patarini, o Publikani, kane perparuar kaq shume ne Guaskonja, Albigeze,ne rajonin e Tolozes e ne vende te tjera?Kataret u mesojne publikisht herezit e tyre e kerkojne te konvertojne te dobetit; ne do ti skomunikojme,bashke me ta bashepunuesit e kolaboratoet e ndalojme reptesisht te mbajne raporte me ta; se ata do te vdesin ne mekatet e tyre,nuk do tu jepet varrim ne vendet o midis kristianeve"

Rreth njezete vjete me vone,ne 1198,papa Inoçensi III,ne nje leter derguar te gjithe princerve kristjan shkruan:Ne urdherojme princerve, konteve, baroneve, e te gjitheve njerezve te larte, te heqjen e mekateve te tyre, te perdorin gjithe peshen e autoritenin e tyre kunder heretikeve.....ata qe jane skomunikuar, tju konfiskohet pasuria....e te largohen nga vendi ku qendrojn".

"Ne i lutemi te gjithe popujve te tokes te armatosen kunder heretikeve......Ata te cilet i perkrahin heretiket do te skomunikohen,si dhe te tjeret qe do ti ndimojne o qe jetojne me ta".
Tete vjete me vone,veskovi i Osma, Diego, shkone nga Roma per ne Spanje me zevendesin e kishes se tije Domenik Guzman.

Gjate kalimit te tyre ne teritoret katare takojne te derguarit e Papes qe do te luftonin heretiket.Por duke pare qe per tu luftuar heretiket, duhet te jipje shembull,ashtu siç e jipnin Kataret,te cilet jepnin shembull ne varferi e ne drejtesi morale, atehere Domenik Guzman vendos te veproje o te imitoje ata.

Ai pershkon te gjithe teritoret e vendeve pereth, duke predikuar gjithandej, edhe duke dialoguar me predikatoret Katar, e si ata ngrinte lart vlerat e varferise e te modestise.Domeni Guzman do te krijoje urdherin e frateve predikues, qe me vone do te quhet urdheri i Domenikaneve.

Perveç urdherit te Domenikaneve, atij do ti jepet detyra qe te ktheje heretiket, e me vone organizimi i Inkuizicionit, ne kohen e Guljem Arnaud, (represonit).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Katarët - Enigmat dhe historitë rreth tyre
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaxy-KS :: Mistere :: Konspiracion-
Kërce tek: