Galaxy-KS
Regjistrohuni 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sirenat.....

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TracK

avatar

Numri i postimeve : 110
Join date : 22/12/2010

MesazhTitulli: Sirenat.....   Sat Jan 01, 2011 5:38 am

Sirenat.....
Që nga odisea e Homerit qe ishte përmendja e parë e dokumentuar e ekzistencës së qënieve peshk-gjysmë njeri,të quajtur sirena e deri vone ishin harruar.Këto legjenda gëzojnë besueshmëri të madhe të popujve skandinave dhe ato të bregdetit Adriatik.Por jo vetëm legjenda,por disa dokumente mesjetare dėshmojnė kontakte dhe madje edhe kapjen e tyre.Keto legjenda gjysme reale nuk ishin te huaja as per arabët e as per popujt e detarëve te Indochines.


Shkencëtarë britanikë dhe franceze thonë se këto qenie të vërteta i përkasin llojeve
të produkteve të detit,te quajtur dugongi dhe manatees, zemrat e të cilëve shquhen per gjëndra mammary te pranishme në formën e një bisht si
delfinë duke i klasifikuar ato si gjitare.Dikush nga shkencetaret ato i quajti krijesa te hereshme,ne evoluim e siper....!!!?
Pas vendimit të dhënë nga shkenca, sirenat ishin harruar krjtesisht.


Kohët e fundit, megjithatë, zoologet amerikanët u përballën me raporte të
çuditshme që vinin nga Papua New Guinea, kualiteti i të cilave dhe
raportet e besueshmërisë ishin të vështira për të kundërshtuar.

Antropolog Ray Wagner e Universitetit të Virxhinias ka mbledhur dëshmitë e qindra banoreve te papuas, te cilet pretendonin se kishin parë te ashtu-quajtur "Burrat e
detit, te ngjashen me qenie njerëzore, gjysma e trupit të poshtem
përfundonte me një bisht.

Një histori e Papuas e vjetër, tregon se një sirene femër ishte kapur në rrjetat e peshkimit Ajo kishte lëkurë të holla, pothuajse të bardhë, flokë të gjatë, te zinj me
figura të tilla si njerëz, me përjashtim të gojës që dukej e
çuditshme, e drejtë dhe e buzët.te holla.Femrat posedonin organet
seksuale të ngjashme me ato të njeriut, vetëm ndryshim i madh që
kishin,një këmbë,nje gju,në kyçin e këmbës janë të bashkuar dhe këmbët
bë opposable, si fins delfini te shpejt

Këto krijesa, të cilat fiset barok dhe nakela i quajne me emrin emrin Ri, ushqehen me peshk të vogël,kane frymëmarrje si cdo gjitare dhe degjojne si te gjithe njerzit e zakonshem
.
Në vitin 1983 biologu Ray Macka në Universitetin e Çikagos thotë se "Një
sirenë e vërtetë - gjysmë njeri e gjysmë peshk - është një pamundësi
gjenetike. Por këto krijesa mund të jenë një specie e panjohur e
sirenave (grupi i gjitarëve që përfshin dugongii dhe lamantinii). Ri(emri vendas i sirenave) mund të jetë edhe si një grup humanoid, të prodhuara nga defektet
gjenetike.

Antropologu Ray Wagner beson ne "kushtet anatomike dhe evolucionare'',qe këto krijesa mbartin ne vehtevehte, por e diskutueshme eshte origjinaliteti i raporteve
Një ekspeditë ne vitin 1983 u ngrit per te zbuluar shumëllojshmerine e ndryshme te peshqve.

Duke degjuar vendasit per tregimet rreth Ri, specialistët kanë treguar fotot e manatees
dhe dugongi(sirenave) qe kane jetuar në Australi dhe ujrat e New Guinea , por
fiset e dinin qe këto qenie kishin dallime midis tyre nga ata që quajtur Ri.

Gjate kesaj ekspedite u bene dhe dy fotografi te te ashtuquajturave sirena,por ne distanca te medha dhe fotot ishin jo fort bindese.
Fotografite përshkruanin një serene me bisht qe notonte,me një trup i hollë me hark në
sipërfaqe te ujit. Pas largimit nga vendasit,shkencetaret e ekspedites kanë dhene nje raportort per kete ndodhi,raport qe nuk pati ate shkelqim qe pritej.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Sirenat.....
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaxy-KS :: Mistere :: Mitologji-
Kërce tek: