Galaxy-KS
Regjistrohuni 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Histori dhe tregime rreth entiteteve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 99
Join date : 22/12/2010

MesazhTitulli: Histori dhe tregime rreth entiteteve   Wed Dec 22, 2010 11:44 pm

Fantazma qe kerkon sherbimin e taksit

Ka kohe qe ne ameriken latine ka taksi te cilet nuk u ofrojne sherbime naten vone klientve sidomos vajzave te reja.Kjo per shkak te nje fantazme te nje vajze te re e cila vdiqe ne nje menyre mizore.

Kjo vajze kishte vdekur para shum kohesh, kur nje nate ajo kishte dale nga ferma e saj per shetitje disa djem e kishin rrembyer jashte qytetit (vendit) e kishin dhunuar e ne fund e kishin vrare, tash fantazma e saj sipas shume taksisteve po sillej rreth fermes dhe kerkon sherbimin e taksive.

Nje taksisit tregon se naten vone nje vajze e re i kishte kerkuar qe ta qonte tek nje ferme e vjeter, ajo kishte hipur ne taksi dhe keshtu taksisit kishte udhetuar me te 7-8 kilometra.

Pas nje udhetimi te gjate vajza kishte kerkuar qe ta ndal veturen ketu sepse kishin arritur te prinderit e vet, por kur taksisiti ktheu koken ne uleset e pasme te taksit vajza ishte zhdukur.

Taksisti i hutuar sdinte c'te bente keshtu qe hyri ne shtepin e prinderve te vajzes, ai trokiti dhe i dolen nje cift i ri.

Taksisti ia spjegoi situaten ciftit te martuar dhe ata i thane se ketu vite me pare ka jetuar familja e saj dhe se tash nuk jetojn me pasi kishin vdekur.

Cifti i kishte thene taksistit se nuk eshte hera e pare qe vijne dhe u trokasin ne dera taksiste te ndryshem pasi qe kjo fantazme ka kohe qe sjelle ketu shume taksiste dhe se ishte bere normale qe naten vone tju trokas ne dere ndonje taksist.

Shkak i kesaj ngjarje shume taksiste te amerikes latine nuk ofrojn sherbime me jashte qytetit.


"Nusja fantazme"

Kjo ngjarje tregohet nga nje banor i Meksikes i quajtur Arturo, ai thote se :

Nje dite kisha vendosur te shkoj ne varreza ta rregulloj pak varrin e motres dhe t'ia qoj disa lule qe asaj i pelqenin me mua vinin edhe prinderit e mi.

Pasi une kisha filluar ta rregulloj varrin prinderit e mi ndenjen pak dhe shkuan,une isha habitur duke rregulluar varrin dhe kisha harruar qe koha kishte kaluar.I ulur prane varrit te se motres vendosa te shkoj ne shtepi sepse me thene drejten kisha filluar te ndjej pakez frike pasi qe kishte varre te shumta dhe po me frikesonin, por kur u ngrita ne kembe te shkoja pash nje grua me fustan te bardh e cila fshihej mbas varrezave sikur po luante me mua kukafshehthi.

U çuditia por vendos te shkoj pas saj, ajo me doli perpara me erdhi nga afer dhe me puthi, une mbeta i shtangur dhe e pyeta si quhet, ajo me tha se quhej Agripina.

Pas pak desha tia bej edhe nje pyetje por ajo u fsheh pas nje varri i shkova atij varri por kot ajo ishte zhdukur.

I habitur u afrova tek roja i varrezave dhe e pyeta, "mos e pe nje vajz me fustan te bardh duke kaluar kendej pari" jo tha ai kendej nuk kaloi askush dhe ske pse friksohesh ajo eshte nusja fantazme.

Cfare i thashe nusja fantazme dhe nuk i besova, roja fliste me bindje se ajo ishte fantzme pasi qe nuk ishte i vetmi qe e ka pare por edhe shume te tjere bile edhe ai vet, por si ka mundesi i thash ajo me puthi, roja qeshi e me tha paske pase fat qe te doli "nusja fantazme" se po te kishin dalur femijet fantazma ata te bejne dhe te sjellin deme jane te rrezikshem.

Une i tregova rojes ajo qe me ndodhi ishte e vertet bile ia tregova edhe emrin si e kishte, roja me tha qe te vertetohesha qe kishte takuar "nusen fantazme" te shkoja ne qytet ne nje lokal eshte fotografia, data dhe historia se si ka vdekur "nusja fantazme" (Agripina).

Te nesermen shkova per ta verifikuar tek ai lokal qe roja me kishte treguar te shkoja, shkova dhe fillova ta lexoj se Agripina ishte nje vajze qe kishte pasur shume lidhje me meshkujt dhe qe diten qe ishte martuar duke shkuar ne muajin e mjaltit ajo kishte pesuar akisdent dhe kishte vdekur, gjeja qe me çuditi me se shumti ishte fotoja e vendosur sepse ishte e njejta qe me kishte puthur ne varreza dhe u binda qe kisha takuar "nusen fantazme".

Keshtu qe sa here ti vizitoni varret keni shum kujdes se fantazmat mund tju dalin ne surprize tha Arturo
Mos fleni me dritare hapur

Nje cift i ri i sapomartuar kishin vendosur ta blenin nje shtepi.

Pasi qe ishin marrevesh me shitesit e shtepise ata sot duhet te vinin per ta pare shtepine dhe erdhen trokiten ne dere dhe u doli nje vajze e vogel me kemishe nate e u tha: "hyni hyni" burri e pyeti ku e ke baban e nene, vajza i tha s'jane ketu por tash do te vijne, ejani hyni, gruaja i thote se ne kemi ardhur per ta shikuar shtepin se duam ta blejm, vajza iu kishte thene hyni se une ua tregoj shtepin se prinderit e mi vetm sa nuk kane ardhur.

Ata hyn dhe vajza po ua njoftonte shtepin, cifiti i sapomartuar ishin te kenaqur dhe thane se do e blejn shtepin, por prinderit e vajzes ende nuk kishin ardhur, vajza e vogel u kishte ofruar te uleshin dhe po u sherbente ciftit pije.

Ata priten e priten por prinderit e vajzes nuk erdhen dhe vendosen te largoheshin.U pershendeten me vajzen e vogel dhe ia dhane numrin e telefonit e adresene e shtepise e i thane kur te vijne prinderit tuaj thuaji te na telefonojn, mire u tha vajza e vogel dhe mbylli deren.

Te sapomartuarit duke dale ne oborr pane se erdhen prinderit e vajzes te cilet ishin veshur me te zeza, burri mirdita zoteri ne jemi ata qe te telefonuam dite me pare dhe jemi te interesuar ta blejme shtepine tende, babi i vajzes oh po tha tash me kujtoheni ejani tjua tregojme shtepine, gruaja jo ska nevoje e kemi pare ishte e mrekullueshme dhe vendosem ta blejm, nena e vajzes çfare si keni hyre ne shtepi, gruaja na ka treguar çdo detaj te shtepise tuaj vajza juaj e vogel.

Nena e vajzes kishte filluar te qaje kurse babi i vajzes tha ska mundesi sepse vajza jone ka vdekur mbreme dhe sot e kemi varrosur ne sapo erdhem nga varri i saj, vajza jone e vetme vdiq mbreme sepse e kishte ngrene nje gjarper dhe e gjithe kjo per faj te drites te dhomes se saj te cilien e kemi lene te hapur.

Nje tjeter

Në fillim 1800, Zonja e Bardhë dhe vajza e saj kane jetuar në tokën ku Eastman Durand Park . Një ditë, e bija u zhduk. Të bindur se vajza ishte përdhunuar dhe vrarë nga një fermer lokal, nëna kontrolloi tokat ditë pas dite, duke u përpjekur për të zbuluar trupin e fëmijës së saj, ku u varros. Ajo mori me vete dy qentë e saj dhe bariun gjermane për të ndihmuar në kërkimin e saj, por ajo kurrë nuk gjeti një gjurmë të vajzës së saj. Së fundi, në pikëllimin e saj, nëna e hodhi veten jashtë një shkëmb në liqen Ontario dhe vdiq duke u hedhur keshtu se bashku me qenet e saj.

Pas vdekjes, shpirti i nënës u kthye për të vazhduar kërkimin për fëmijën e saj. Njerëzit thonë se në netët me mjegull, Zonja me te bardha ngrihet nga Liqeni i vogël dhe përballet me liqenin Ontario. Ajo është shoqëruar nga qentë e saj dhe së bashku me ata bredh përmes parkut Eastman Durand, që ende kërkojnë të vajzën e saj të humbur.

Zonja e Bardhë nuk është një frymë miqësore. Ajo burrat nuk i pëlqen dhe shpesh kërkon hakmarrje në emër të vajzës së saj ndaj meshkujve qe vizitojnë parkun . Ka pasur raporte se Zonjës me te Bardhë ka bere përpjekje për të kapur burrat në liqen, si dridhte makinat e tyre, dhe duke e bërë jetën e tyre të mjerueshme deri sa të largohen nga parkut. Ajo kurrë nuk ka prekur ndonjë femer shoqëruese."Kush therret" - "Qui Apelle"

Kjo ngjarje ka ndodhur ne France sdiomos pjesa kryesore pergjate nje lumi dhe konsiderohet edhe si legjend franceze.

Ngjarja fillon gjersa nje djalosh i ri kryen punen e dites dhe niset me veture tek e dashura e tij ne nje udhetim te gjate ne nje nate te erret.I gjithe udhetimi ishte pergjate lumit.

Ai duke udhetuar kishte leshuar muzik me volum te madhe dhe per nje moment i duk sikur dikush po i pershperiste ne vesh duke e thirrur ne emer ai me shpejtesi reagoi dhe ndali volumin pushoi nje momnet te degjonte edhe nje here zerin e tha:"kush therret", pra por nuk u degjua me asgje edhe pse zeri iu duk sikur te dashures se tij.

Pas disa km ai perseri degjon pershperitjen duke e thirre ne emer dhe kete here ishte i sigurt qe ishte zeri i te dashures se tij:"Kush therret", tha ai sepse e dinte qe e dashura e priste.

Ai i frikesuar doli nga vetura dhe zeri e therriste perseri hipi ne veture qe te shkonte sa me shpejt tek e dashura e tij dhe pas nje udhetimi te gjate ai arrin ne shtepin e se dashures por kur arrin atje prinderit e se dashures se tij i tregojn qe e dashura e tij ka vdekur dhe ne momentin e vdekjes kishte thirrur emrin e tij.

Qe sot e asaj dite ai lumi ka marre emrin "Qui Apelle" ose "kush therret",dhe sipas shume raporteve ende pergjate atij lumi degjohet zeri i vajzes duke e thirrur emrin e te dashurit te vet!

Mos me lini ketu

Kjo ngjarje i ka ndodhur nje njeriu amerikan qe pastaj ai ia kishte rrefyer djalit te tij.

Ngjarja fillon me dy shoket e tij te cilet pasi qe kishin kryer punen ata kishin shkuar ta vizitonin ate,nje nate qe sipas tyre do te ishte nate zbavitese por nuk doli ashtu.Naten vone ata para se tia nisnin defrimit kishin edhe nje pune te fundit per te bere, ishte shoku i tij qe duhet te shkonte dhe ti mbyllte dyert e garazhes poshte.

Ishin vetem ata te tre ne ate shtepi dhe ishte nje nate me hene te plote, duke mbyllur dyert shoku i tij tha pashe nje hije tek kalonte ne driten e henes, mos u brengos i thash se ndonje kafshe mund te kete kaluar dhe mbylllen garazhden kur nje ze beri si nje jehon e thelle duke thene:"mos me lini ketu",te tre u frikesuan por kishin vendosur te hynin brenda ne garazhd,njeri prej tyre aq shum ishte frikesuar sa qe kishte hipur ne makine dhe ishte shkuar ne shtepi.

Une dhe shoku im thote ai hapem dyert e garazhes per te hyre brenda, kur sapo hyrem i njejti ze perseri foli e tha:"mos me lini ketu", kete here me te vertet qe u frikesuam, hyrem ne garazh u endem ne gjithe garazhen por asgje nuk kishte njeri dolem nga garazha, e mbyllem deren e saj dhe u shperndam ne shtepite tona.

Une besoj se ai ze ishte i ndonje shpirti qe mendonte qe ishte ende gjalle, thote ai.

Ngjarje e tmerrshme

Edhe kjo ngjarje ka ndodh ne Ameriken e mesme pra Meksiken.Ishin tri shoqe ne shtepin e Lupes, kishin ardhur ne shtepin e saj per te biseduar dhe per te kaluar naten sonte tek Lupe.

Ato bisedonin per shume gjera,benin thashetheme,qeshnin dhe benin biseda femrash.Lupe nuk kishte baba ai i kishte vdekur para shum kohesh dhe jetonte vetem me nene. Njera prej tyre tha po sikur te dalim ne oborr te shetisim pak, po tha Lupe dhe dolen.

Ecen neper oborr e bisedonin per gjera te ndryshme te jetes, u be vone tash ishte koha e gjumit njera shoqe e Lupes duhet te shkonte ne shtepi ato e percollen dhe po ktheheshin brenda ne shtepi, tashme kishin mbetur vetem dy Lupa dhe shoqja e saj.

Ato hyren brenda ne shtepi dhe duke hyre ne dhomen e gjumit Lupe pa nenen e vet e pershendeti e puthi ne faqe dhe ia uroi nje nate te mire, po ashtu edhe shoqja e Lupes e pershendeti dhe shkuan ne dhomen e gjumit.

Ato ende bisedonin pa nderprer e qeshnin derisa degjuan nje zhurem ne katin e pare,qu be i tha shoqja Lupes, Lupe se di po shkoj poshte te shikoj ç'po ndodh ti me prit ketu, ne rregull i tha shoqja e vet.

Lupe doli poshte ne katin e pare dhe duke zbritur pa nenen e vet,Lupe nene qpo bene zgjuar kaq vone dhe me rroba te punes,nena e vet i tha ah bije jam shum e lodhur dhe me duhet te pushoj posa erdha nga puna bile edhe jam hidheruar me ty ende sme ke puthur per naten e mire, Lupe u çudit çfare po thua po une te pershendeta me heret para se te flije te urova nate te mire bile edhe te putha, jo se bere kete i tha nena une posa erdha prej punes, vajza u ul e shokuar ne kolltuk, a je mire i tha nena e vet.

Ne ate moment cingeroi Lupe kapi telefonin dhe nje ze misterioz i tha:LUPE SHOQJA JOTE KA VDEKUR, DO TI TREGOJ NENES TENDE, pastaj ne telefon ishte degjuar zeri i shoqes se saj duke thene:OH ZOT NDIHME.

Lupe vrapoi menjehere tek shoqja e vet lart dhe hyri ne dhomen e gjumit dhe qte shihte shoqja e vet kishte vdekur dhe afer kishte nje leter ku shkruante me te medhaja:ISHTE NENA JOTE.

Lupe u shokua pasi qe dikush sikur nena e saj qe ishin identike e njejte ia kishte vrare shoqen dhe qe sot e asaj nate Lupe ende dyshon kur e sheh nenen e vet dhe jeton me friken se mos eshte kjo nena e saj apo indentiteti tjeter i saj qe vret.

Kush ia kishte vrare shoqen kurr nuk u zbulua po dihet se dikush qe i perngjan nenes se vet ose diçka paranormale e maskuar si nena e saj.


Gjersa vdekja te na ndaje

Kjo histori tregohet nga vete personi qe i ka ndodhur nga Mayo e kam perkthyer nga nje gjuhe e huaj.

Ishin dy shoqe te pa ndashme dhe rrinin gjithnje bashke gjersa nje nate Mayos i kishte rene ndermend te bente diçka te pa zakonshme thirri shoqen e saj ne telefon qe te vinte i tregoi ç'kishte ndermend te bente shoqes se vet .

Mayo i tha shoqes se vet te bejme sikur ne kemi vdekur per njera tjetren dhe te mos shihemi më me nje fjale t'ia imponojme vetes kinse shoqja e ngushte ka vdekur pra ti ke vdekur per mua dhe une per ty dhe para se te vdesim ta lajmerojme njera tjetren, shoqja e saj e ngushte pranoi te veprojn keshtu.

Koha kalonte dhe ato vazhdonin ate lojen qe te mos shihnin njera tjetren, te gjithe çuditeshin qe ato nuk rrinin me bashke.

Pas dy vitesh nje shoqe tjeter e Mayos po martohej dhe ne dasem kishte ftuar shoqen e saj te ngushte me te cilen ende vazhdonte ate lojen e çuditshme qe ajo kishte vdekur per te dhe anasjelltas dhe e kishte ftuar edhe Mayon.

Mayo ate nate e kishte shtepin vetem, vellau i vinte vone ne shtepi po ashtu edhe nena vinte vone nga puna, babain e kishte jashte vendit, keshtu qe vendosi te mos shkonte e thirri ne telefon ia uroi martesen dhe i kerkoi falje qe smund ti vinte ne dasem.

Ajo ate nate u shtri ne sallon dhe po shikonte televizorin dhe duke e shikuar Tv e kishte zene gjumi dhe kishte pare nje enderr te quditshme: "sikur dikush po i trokiste ne dere ajo ishte zgjuar ta hapte deren duke menduar se ishte i vellai por duke ecur ne drejtim te deres i kishte rene nder mend qe po te ishte vellau ai do hynte e nuk do te trokiste pasi qe ai i kishte qelsat e shtepise, ajo vendosi qe para se ta hapte deren te shikonte kush ishte nga dritarja e katit te dyte.

Ajo pa se ne dere ishte shoqja e vete e ngushte me te cilen para dy vitesh kishte filluar lojen e çuditshme me te, fytyren e kishte sikur te djegur e te rrudhosur, njeren dore e kishte te thyer dhe mezi qendronte ne kembe, ç'do ketu tash kjo i thash vetes dhe isha shum e frikesuar, teper e frikesuar shoqja ngriti koken e djegur disi dhe me tha "po shkoj e qete erdha te te lajmeroj mos me thuaj pastaj qe se bera dhe per fund me tha tung shihemi ne vdekje " dhe me doli gjumi.

Ishte vetem enderre i thashe vetes por diçka nuk ishte ne rregull une kisha fjetur ne sallon dhe tash e gjeta veten ne katin e dyte tek ajo dritarja qe shqoja i kishte folur ne enderr dhe fillova te bertas.

Nena me erdhi afer dhe me tha çfare ke i tregova per zhvendosjen prej sallonit ne dhomen lart dhe ajo me tha, mos u brengos kur vellau yt hyri te pa te fjetur ne sallon te kapi e te solli ketu, aha thashE une dhe dikush me thirri ne telefon, ishte shoqja ime qe marohej ate nate e me tha se shoqja ime e ngusht me te cilen kisha bere ate marrveshjen qe nuk flisnim me njera tjetren kishte vdekur duke u kthyer ne shtepin e saj prej dasmes, kishte pesuar aksident dhe kishte vdekur.

U trishtova dhe u merzita dhe u çudita pa mase pasi qe shoqja ime veproi sipas marrveshjes, erdhi dhe me lajmeroi per vdekjen e vet se kishte vdekur edhe qofte ne enderr.

Shume kam vuajtur pas vdekjes se saj dhe jam penduar me mijera here per ate marrveshje absurde qe beme dhe i them kudo qe eshte se jam shume krenare per te dhe qe e dua shume thote:MAYO.

lm Devil! - Jam Djalli !

Kjo ka ndodhur ne USA para dy vitesh.Naten vone nje grua duke fjetur dikush i kishte trokitur ne dere, ajo jetonte vetem me te burrin e vet dhe ende skishin femije.U ngrit zonja ta hapte deren, ora ishte 12:00 i nates e nervozuar thoshte kush eshte dhe ç'do ai person ne kete ore te vone.

Ajo hapi deren dhe para deres ishte nje vajze e vogel dhe e çuditshme, çfare do e pyeti zonja, vajza i thotë se a mund te ma japesh ca uje te pije te lutem, zonja e shikoi nje here i tha po çfare do ti ketu ne keto ore te vona.

Vajza i tha perseri a mund te ma japesh ca uje te pije te lutem, zonja pa se vajza po kerkonte uje me kembengulje dhe shkoi tia sillte ujin, por kur u kthye nuk e gjeti me tek dera.

Zonja u çudite, mbylli deren dhe shkoi te flinte.Te nesermen ajo po kryente punet e shtepise normal gjersa erdhi mbremja dhe ora 12:00 i nates.

Peseri ne ate ore trokiti dikush ne deren e saj, Zonja u ngrit perseri me pertes hapi deren dhe pa ate vajzen qe aty ishte edhe mbreme, zonja i tha perseri ti çfare do, vajza i tha a mund te ma japesh ca uje te pije te lutem, Zonja nuk ta jap pa me treguar kush je dhe çfare do dhe pse mbreme me ike kur une ta solla ujin.

Vajza kishte filluar ta shikonte shtrember, zonje e pyeti perseri kush je, vajza kete here iu pergjigj duke i thene eshte me mire te mos ta dish se kush jam, ke humbur prinderit i thote zonja, a kush je, vajza i tha me nje ze te frikeshm:JAM DJALLI.

Zonja e frkesuar vrapoi tek dhoma e fjetjes tek burri i vet qe ta zgjonte, ishte e tmerruar nga frika ishte ne panik, iu afrua shtrati te burrit por nga paniku dhe frika e madhe mbet e shtangur dhe 20 minuta skishte mundur te levizte, burri u zgjua nga gjumi e pa te ngrire, dhe e pyeti se çfare ka, zonja as qe mund te fliste.

Te nesermen zonja u qetesua dhe i tregoi te shoqit çfare ndodhi, pastaj mbremjen tjeter thirren prifterinj duke menduar qe ata mund ta largonin ate djallin por kot, vajza djall nuk trokiti kurre me ne ate dere, zonja qe nga ajo dite kurre me nuk e hap deren e shtepise edhe pse pas nje jave kishin nderruar shtepin.


Nje çift vendos te kaloje pushimet ne nje plazh ne Karaibe, ne te njejtin hotel ku kishte kaluar 20 vjet me par muajin e mjaltit. Per shkak te punes , e shoqja nuk mundi te udhetonte me te shoqin. E la qe te vinte ca dite me pas. Kur burri arriti ne dhomen e tij ne hotel, vuri re qe kishte nje kompjuter te lidhur ne internet. Atehere vendosi ti dergonte nje mesazh te shoqes, por gabon nje germe ne adrese pa e vene re dhe ja dergon dikujt tjeter. Mesazhin e mori nje grua e ve qe sapo kishte varrosur te shoqin. Me te marre kete email asaj i bie te fiket ne cast. Vjen i biri dhe e gjen te jemen te rene prane kompjuterit. Ne ekran ishte shkruar:


E dashur grua... Arrita mire! ndoshta do te habitesh qe po merr njoftime me email. Por ketu ka kompjuter e mund ti dergoj mesazhe njerzve te dashur. Sapo arrita dhe po te them se eshte pergatitur gjithshka qe ti te vish te premten e ardhshme . Kam shume deshire te te shoh, dhe shpresoj qe udhetimi yt do te jete po aq i qete sa i imi.
OBS: Mos sill shume rroba...ketu ben nje te nxehte si ne ferr.
Kush si beson ketyre mos ti lexoj Mad
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://galaxy-ks.n-stars.org
 
Histori dhe tregime rreth entiteteve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaxy-KS :: Paranormale :: Entitete-
Kërce tek: