Galaxy-KS
Regjistrohuni 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shqisa e shtatë e qenve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TracK

avatar

Numri i postimeve : 110
Join date : 22/12/2010

MesazhTitulli: Shqisa e shtatë e qenve    Sat Jan 01, 2011 2:28 pm

Shqisa e shtatë e qenve
Papritur qeni nis të sillet i shqetësuar përqark nëpër shtëpi, leh dhe sheh shpesh nga dera. Askush nuk e din se ç´e gjeti atë. Më vonë merret vesh se i zoti në atë pikë të kohës kishte pasur një aksident në një vend tjetër. A kishte arritur qeni të ndjejë fatkeqësinë ? A kanë qentë aftësi telepatike ?

Shkencëtari britanik Rupert Sheldrake është përpjekur ta vërtetojë këtë gjë nëpërmjet studimit të sjelljeve të qenve.

Kështu p.sh. katër qen të llojit Beagles duket sikur e kuptojnë që në fillim që i zoti do t'i çojë për të shëtitur nga bregu i detit dhe kjo bën që ata të ndjehen të lumtur kohën përpara se të nisen. Krejt e kundërta ndodh kur ata do të shkojnë për tek mjeku i kafshëve. I zoti i tyre thotë se kur ka ndërmend t'i dërgojë tek mjeku i qenve, duhet t'i lusë për një kohë të gjatë që ta ndjekin nga pas. Duket sikur qentë reagojnë me një ndjeshmëri të madhe mbi atë që njeriu mendon vetë.

Rupert Sheldrake thotë se gjatë këtyre viteve të fundit ka mbledhur me mijra tregime të ngjashme me këtë më sipër nga të zotët e qenve të cilat tregojnë se ka një lidhje të padukshme midis njeriut dhe kafshëve.

Kujdestari i një pensioni qensh (vendi ku të zotët lënë qentë e tyre kur do të udhëtojnë larg) tregon se si shumë qen nuk rrinë më urtë pak kohë përpara se të vijë i zoti i tyre për t'i marrë. Një ditë një qen ishte bërë tepër agresiv pa patur ndonjë shkak. Të zotët sapo ishin nisur për udhë. Mirëpo ishin kthyer të nesërmen përsëri pasi njëri prej tyre ishte sëmurë.

Qentë e Mbretëreshës nisin të lehin në çastin që ajo ka ardhur në derën e Sandrighamit të Norfolk-ut e cila ndodhet ndonjë kilometër larg tyre.

Sipas Sheldrake kafshët dhe njerëzit i lidh një lloj kujtese kolektive. Një mendim i përbashkët jashtë hapësirës dhe kohës që vendos mbi sjelljet e tyre mbi të ashtuquajturat fusha morfologjike.

Fushat morfologjike mbajnë të lidhura grupet shoqërore. Kështu duhet të ketë një fushë të tillë që mban të lidhur qenin me të zotin e tij. Edhe kur i zoti del nga shtëpia, kjo fushë lidhjeje nuk prishet. Qeni mbetën i lidhur me të zotin e tij. Si nëpërmjet një litari të padukshëm elastik. Kjo është Telepatia.

Qentë marrin më tepër nga mjedisi se sa ne. Ata dëgjojnë dhe nuhasin shumë më mirë se ne. Dhe reagojnë ndaj ndryshimit më të vogël në mimike, të folur apo lëvizje, domethëniet e të cilave ne vetë nuk i dimë.

Rupert Sheldrake thotë se duhen marrë seriozisht fjalët e të zotëve të qenve të cilët i kanë vëzhguar kafshët e tyre për vite të tëra dhe me të cilët jetojnë bashkë.

Nëse do të arrihej të stjudjoheshin mendimet e qenit, do të zbulohej edhe enigma e mësipërme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Shqisa e shtatë e qenve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaxy-KS :: Paranormale :: Parapsikologji-
Kërce tek: