Galaxy-KS
Regjistrohuni 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Njeriu-flutur

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TracK

avatar

Numri i postimeve : 110
Join date : 22/12/2010

MesazhTitulli: Njeriu-flutur   Sat Jan 01, 2011 7:54 pm

Njeriu-flutur


Njeriu-flutur është një krijesë misterioze me krahë që ka qenë e vëzhguar në disa vende, duke përfshirë Point Pleasant në shtetin e Virxhinias Perëndimore, Shtetet e Bashkuara në vitin 1966.

E njohur në Amerikën e Veriut si Mothman, kjo krijesë mitologjike, duket se paraqitet pak para një katastrofe.
Koncepti i njeriut-flutur është lindur nga dëshmitarët në 1966 në Virxhinian Perëndimore: ku shumë njerëz pretendojnë se kanë parë një krijesë humanoide me krahë dhe sy të kuq që flakëronin.

Disa vëzhgime u ndoqën deri në 15 dhjetor 1967, kur u bë rrëzimi i urës së Silver Bridge në Point Pleasant, ku vdiqën 36 njerëz .

Paraqitja e tij është parë edhe pas ngjarjes.

Në vitet e 70-ta, studiuesi i ufologjisë John Keel mblodhi prova në një libër të quajtur Mothman Prophecies (Profecia e Hijeve) dhe sugjeron se njeriu flutur është një krijesë nga një botë tjetër, funksioni i të cilit është që të paralajmëroj një fatkeqësi të afërt.

Autorë të tjerë si Jeff Wamsley dhe Andi Covin e rimarrin këtë temë, e cila merr një dimension universal: njeriu flutur është identifikuar me shumë entitete të ngjashme, të tilla si garuda aziatike apo zogjtë tonerre amerindien, dhe paraqitjet janë konsideruar si një formë e një dukuri globale të lidhura me UFO-t.

Sipas tyre, kjo krijesë është vënë re dhe është përshkruar në mënyrë të njëjtë në shumë vende, duke përfshirë Kinën, Rusi, Kili, Gjeorgji, dhe në shumë pjesë të Lindjes së Mesme.

Shumëllojshmëria e këtyre raporteve, ku raportimi i parë shkon në fillim të shekullit të nëntëmbëdhjetë, e kombinuar me përshkrimet çuditërisht të ngjashme, sikur ndërlikon analizat e kërkuesve.

Një shfaqje më mahnitëse e njeriut-flutur që është dokumentuar ka ndodhur më 12 nëntor 1966 në Point Pleasant.

Dita e rënies së World Trade Center në Nju Jork me 11 shtator 2001 është shënuar me dëshmi në lidhje me praninë e njeriut-fltur pranë skenës së krimit.

Një foto mahnitëse e krijesë ka qenë marrë edhe nga grafiku Steven Moran, nga Kanali WTC.
Ekspertët nuk janë në gjendje deri tani të konfirmojnë apo të mohojnë vërtetësinë e fotografive.

Ja edhe disa fotografi qe mund te konfirmojn qe njeriu flutur mund te ''ekzistoj''.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Njeriu-flutur
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaxy-KS :: Paranormale :: Entitete-
Kërce tek: