Galaxy-KS
Regjistrohuni 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Al-Azhar: Burgim për gabimet gjatë stampimit së Kur’anit -

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TracK

avatar

Numri i postimeve : 110
Join date : 22/12/2010

MesazhTitulli: Al-Azhar: Burgim për gabimet gjatë stampimit së Kur’anit -   Sun Jan 02, 2011 12:32 am

Akademia e Studimeve Islame, në krye me shejh Azharin, dr. Ahmed Tajjib, morri vendimin me të cilin forcohet dënimi për ato shtëpi botuese të cilat gjatë stampimit të Kur’anit kanë bërë gabime dhe lëshime të mëdha.

Šejh Ali Abdulbaki, sekretarë i përgjithshëm i hulumtimit deklaroi se është miratuar projekt-ligji të cilin e ka përgatitur Komisioni për stampim kualitativ të Kur’anit. Në të thuhet se duhet të forcohen sanksionet dhe dënimet për ato shtëpi botuese të cilat bëjnë gabime gjatë shtypjes së kur’anit.

Gazeta egjiptiane “El-Vefd” njoftoi se për gabimet gjatë stampimit të Kur’anit është paraparë një dënim prej 15 vjetëve burg, dënim në para deri në 100.000 funte egjiptiane dhe ndalim i punës në një afat prej tre vjetëve.

Abdulbaki tha se vendimi u morë në praninë e komiteteve të Akademisë së Studimeve Islame, dijetarëve të Azharit dhe ekspertëve ligjorë të cilët do të hartojnë një ligj i cili duhet të miratohet nga Kuvendi Popullorë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Al-Azhar: Burgim për gabimet gjatë stampimit së Kur’anit -
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaxy-KS :: Islam :: Gjithcka reth islamit-
Kërce tek: