Galaxy-KS
Regjistrohuni 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ëndërrat vijnë nga Zoti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TracK

avatar

Numri i postimeve : 110
Join date : 22/12/2010

MesazhTitulli: Ëndërrat vijnë nga Zoti   Sun Jan 02, 2011 12:46 am

Ëndërrat vijnë nga Zoti

Të gjitha ëndrrat janë të krijuar nga Perëndia. Çdo ëndërr (edhe më të parëndësishme në dukje) është një vepër unike e artit e krijuar nga Artisti i Lartë, Krijuesi i çdo sendi, vetë Perëndia.

Dhe nëse Perëndia merr mundin që çdo natë të na ofroi këtë dhuratë për çdo qenie njerëzore nuk është për asgjë, sepse çdo ëndërr përmban një mesazh që ka për qëllim edukimin, për të ecur përpara.

Perëndia është prindi, i cili kujdeset për fëmijët e tij, krijesat e tij, edhe pse shumica nuk e kuptojnë atë.

A llogarisni në këtë, duke marrë hipotezën se Zoti është Ai që krijon ëndrrat, që Perëndia di gjithçka për ju dhe ju njeh më mirë se ju që e njihni vetveten tuaj.

II

Vetë Perëndia shfaqet në disa ëndrrat në maskën e një karakter që Grothendieck e quan ëndërrimtari, i cili mund të shfaqet nën maskën e një shoku, të afërmi, apo edhe të një të panjohuri.

Ky person ju flet shpesh dhe ju nuk jeni të kujdesshëm, sepse jeni shumë larg aq sa dyshohoni se është vetë Perëndia ai i cili ju adresohet juve!

III

Ekzistojnë disa ëndrrat, që Grothendieck i quan ëndrrat e të dërguarit (mesazhe), në të cilin asgjë nuk është e fshehur, ku të gjitha janë të ditura: kjo është e vërteta vetë e cila vjen dhe na shfaqet.

Në ëndrrat e zakonshme Perëndia mesazhet i jep te koduara, foto që mund të duken absurde (por në fakt nuk janë), kështu që shpesh është shumë e vështirë që të lidhen mes në atë që Frojdi e quan përmbajtja e manifestimit të ëndrrës (ajo që ju shikoni) dhe përmbajtjes latente (çka do të thotë ëndërra, mesazhi fshehur).

Por në ëndrrat e të dërguarit nuk është e tillë: e vërteta është e ekspozuar e gjitha e zhveshur.
Ëndrrat e tilla janë të karakterizuar nga qartësia e madhe e perceptimeve, dhe me një përmbajtje emocionale intensive.

Këto ëndrrat vijnë në një moment vendimtar të jetës sonë "për të na goditur në shpinë" sikur Zoti të na thotë: « Zgjohu! « . Këto ëndrra janë një falje që ju është ofruar, dhe nuk duhet që ti anashkaloni...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Ëndërrat vijnë nga Zoti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaxy-KS :: Ezoterizem :: Enderra-
Kërce tek: