Galaxy-KS
Regjistrohuni 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 "SI TE MARRIM ABDES"

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TracK

avatar

Numri i postimeve : 110
Join date : 22/12/2010

MesazhTitulli: "SI TE MARRIM ABDES"   Wed Dec 29, 2010 1:18 am

Si te marrim abdes?

Nje nga obligimet e Faljes, per besimtarin eshte abdesi, apo pastrimi i pjesshem. Per kete arsye, kemi ndertuar kete "MENY" modeste me disa shembuj (fotografi). Ne kete seksion jemi munduar te shtjellojme aktin e abdesit.
Pasi qe te vendosim per te marre abdes themi Bismilahi-Rrahmani-Rrahim.

Me pas:

1)1)1. Thojm: "Bismil-lahi rrahmani rrahim"2)2) lajmë duartë deri përtej shuplakës tri herë.
3)I lajmë dhëmbët dhe shpërlajmë gojën dhe hundën, tri hërë. Me dorë të djathtë shpërlajmë gojën e me të majtë hundën4)E lajmë fytyrën, prej ku kanë dalur flokët e deri nën mjekër dhe prej veshit në vesh, tri herë5)E lajmë së pari dorën e djathtë e mandej të majtën deri pas bryli, tri herë.6)Me dorë të lagtë e prekim pjesën e përparshme të kokës (mes-h), një herë.7)Me duar të lagëta i prekim veshtë dhe qafën, një herë. Gishtin treguaes e vejmë në vesh, gishtin e madh pas veshit, e me anën e jashtme të tyre e fërkojmë qafën.8)E lajmë së pari këmbën e djathtë, mandej të majtën deri përtej nejve.marrë abdest e lexojmë kalimei shahadetin. Kur të marrim abdestin, fytyrën dhe duartë i terim me peshqir.


Nëse nuk kemi ujë të mjaftushëm, atëherë fytyrën,duartë dhe këmbët i lajmë vetëm nga njëherë dhe e fërkojmë kokën. Këto katër punë përbëjn¨´farzet e abdestit. Në këtë rast gojën dhe hundën s'i shpërlajmë, e as veshtë dhe qafën s'e fërkojmë. Me ujë abdest mund të falën shumë namaze.


Nëse nuk mundeni të arini ta përdoreni ujin atë herë mundeni të merrni tejmmumin (spastrim me dhe)


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
"SI TE MARRIM ABDES"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaxy-KS :: Islam :: Gjithcka reth islamit-
Kërce tek: