Galaxy-KS
Regjistrohuni 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kushtet e Islamit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TracK

avatar

Numri i postimeve : 110
Join date : 22/12/2010

MesazhTitulli: Kushtet e Islamit    Wed Dec 29, 2010 10:52 pm

1. Shahadeti: Me pranimin e fese islame qdo njeri duhet ta thuaj Shahadetin e ai eshte: Esh-hedu en la ilahe il-lall-llah we esh-hedu enne Muhammeden abduhu we resuluhu (Deshmoj qe nuk ka Zot tjeter pos Allahut, dhe se Muhammedi eshte rob dhe i derguar i tij).


2. Namazi: Muslimani e ka per obligim faljen e pese koheve te namazit

Sabahut falet ne agim dhe vazhdon deri para lindjes se diellit

Drekes falet kur levize dielli prej zenitit, deri kur hija e objektit eshte gjatesore

Ikindise falet pas mbarimit te kohes se percaktuar per namazin e drekes deri para perendimit te diellit

Akshamit falet pas perendimit te diellit deri ne erresimin e plote te qiellit.

Jacise falet pasi qe qielli erresohet deri para agimit

3. Zekati: Mslimani duhet ta jape Zekatin: dobite e tij jane te shumanshme sepse i pasuri jep te teperten ndersa i varfesi merr per nevojat e veta.

4. Agjerimi: Nje muaj ne vit gjate muajit te Ramazanit muslimani duhet te agjeroj prej agimit deri ne perendimin e diellit.Gjate kesaj kohe ndalohet qdo lloj ushqimi dhe pije dhe marredheniet seksuale mes bashkshorteve.

Haxhi: eshte obligim i muslimaneve te cilet kane mundesi ta vizitojne Qaben se paku nje here ne jete.

ALLAHU JU SHPERBLEFT..


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Kushtet e Islamit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaxy-KS :: Islam :: Gjithcka reth islamit-
Kërce tek: