Galaxy-KS
Regjistrohuni 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kushtet e Imamit (Besemit)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TracK

avatar

Numri i postimeve : 110
Join date : 22/12/2010

MesazhTitulli: Kushtet e Imamit (Besemit)   Wed Dec 29, 2010 11:00 pm

1. Besimi ne Zotin

2. Besimi ne meleket (engjujt) Meleket jane qenie qe Zoti i krijoi nga drita. Ata kane per detyre kryerjen e detyrave qe ua jep Zoti, dhe i kryejne ato pa kundershtim P.SH. bartja e ererave, marja e shpirterave, shenimi i veprave te njeriut etj.

3. Besimi ne librat e Zotit Per tu treguar njerezve rrugen e besimit dhe te miresise Zoti ka derguar libra te Pejgamberet. Kater librat kryesore jane: Tevrati i zbriti Musaut a.s., Zeburi i zbriti Davudit a.s., Ingjilli i zbriti Isaut a.s. dhe Kurani i zbriti Muhammedit a.s. Te gjitha keto shpallje jane humbur perpos Kuranit a.sh

4. Besimi ne te derguarit (pejgamberet) Besimtari duhet ti besoj te Derguarit e Zotit prej Ademit a.s., Nuhut a.s., Ibrahimit a.s. Musait a.s., Isaut a.s. etj deri te Muhammedi a.s. pa bere dallim ne mes tyre.

5. Besimi ne diten e Gjykimit Dita e gjykimit eshte kur qdo njeri do te jap llogari per ate qe ka punuar ne toke: prindi do te shperblehet per ate qe e ka ushqyer femijen, femija do te shperblehet sepse e ka ndegjuar prinderin, i semuri do te shperblehet per ate se i ka duruar dhembjet dhe mundimet e semundjes... Nga ana tjeter dijetari do te denohet po te kete mesuar vetem qe njerezit te thone se eshte i ditur, pasaniku do te denohet po te kete dhene lemoshe vetem qe te jete doredhenes e per Zotin te mos jape lemoshe..

6. Besimi ne percaktimin e Zotit Besimtari e ka per obligim qe qka do qe te ndodhe qofte e mire apo e keqe ka ndodhur sepse keshtu ka dashur Allahu

Abdesti

Abdesti eshte arma e besimtarit, pa ate besimtari nuk mund te hyje ne xhami per tu falur.


Abdesti behet keshtu: Se pari e bejme njet pastaj i lajme shuplakat e dores, pastaj e shperlajme tri here gojen, tri here hunden, tri here fetyren, pastaj i lajme duart deri mbas berrylave duke filluar nga e djathta, pastaj me dore te lagur e ferkojme pjesen e siperme te kokes i ferkojme veshet dhe ne fund i lajme kembet deri te zogu i tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Kushtet e Imamit (Besemit)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaxy-KS :: Islam :: Gjithcka reth islamit-
Kërce tek: