Galaxy-KS
Regjistrohuni 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si u krijua toka?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TracK

avatar

Numri i postimeve : 110
Join date : 22/12/2010

MesazhTitulli: Si u krijua toka?   Fri Dec 31, 2010 12:43 pm

Si u krijua toka?
Para miliona vitesh nuk ekzistonte asnje planet në gjithësi. Aty ekzistonin vetem yje. Njeri nder yjet që ekzistonin (që sot e quajme dielli) kishte shpërthyer dhe ishte ndare ne ca pjesë të cilat leshonin gazra të ndryshme.
Me ane të atyre gazrave u formuan planetet. Si?
Gjate kohes kur gazrat ishin në gjithesi, ato filluan që të ngurtësoheshin dhe të krijoheshin planetet. Kështu u formua edhe toka! Me ane te vulkaneve që u formuan në tokë toka u nda në disa pjesë (kontinente). Dhe më pas filloi të zhvillohej njerëzimi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Si u krijua toka?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaxy-KS :: Mistere :: Enigma-
Kërce tek: