Galaxy-KS
Regjistrohuni 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Reale por edhe çudira

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TracK

avatar

Numri i postimeve : 110
Join date : 22/12/2010

MesazhTitulli: Reale por edhe çudira   Fri Dec 31, 2010 1:42 pm

Reale por edhe çudira
Ngjarjet e cuditshme nuk ndodhin vetëm nëpër filma. Ato ndodhin dhe në jetën reale dhe duken thuajse të pabesueshme. Revista angleze “Fortean Times” ka botuar disa prej këtyre historive.

Ajo më e cuditshmja është e bletëve që shkojnë në funeralin e padrones së tyre. Margaret Bell jetonte në Shropshajer, Angli, ndërkohë që mbante bletë në një vend rreth 14 kilometra larg shtëpisë së saj. Ajo vdiq në qershor të vitit 1994. Menjëherë pas funeralit të saj personat e pranishëm u habitën, kur panë qindra bletë që erdhën e qëndruar sipër shtëpisë saj, ku ajo kishte jetuar për 26 vjet.

Bletët qëndruan për rreth një orë të bashkuara aty dhe shtypi i asaj kohe shfaqi fotot e ngjarjes së çuditshme. Më 11 dhjetor 2002 dy motoristë i telefonuan policisë për të raportuar se kishin parë një makinë që devijonte nga rruga.

Një kërkim i hollësishëm zbuloi një makinë të fshehur nën një gëmushë dhe shoferin e vdekur. Rezultoi se aksidenti kishte ndodhur para pesë muajsh përpara se dy motoristët të kishin parë skenë. Shoferi Christopher Chandler ishte raportuar si i humbur më parë nga i vëllai. Në vitin 1953, reporteri televiziv Irv Kupcinet ishte në Londër për të kurorëzimin e Elizabetës II.

Në një prej sirtarëve të dhomës së tij në hotelin “Savoy” ai gjeti disa objekte që i përkisnin personit me emrin Harry Hannin. Hannin, një yll basketbolli ishte mik i Kupcinet. Dy ditë më vonë, Kupcinet mori një letër nga Hannin, i cili i shkruante se kur kishte qëndruar në hotelin “Meurice” në Paris kishte gjetur në një sirtar një kravatë me emrin e Kupcinet mbi të.

Në vitin 1975 një person po ecte me motoçikletë në Bermuda, kur u përplas nga një taksi dhe humbi jetën. Ngjarja do të përsëritej një vit më vonë fatkeqësisht. Vëllai i këtij personi humbi jetën në të njëjtën mënyrë. Në fakt ai po udhëtonte me të njëjtën motoçikletë.

Dhe ngjarja bëhet akoma më e çuditshme pasi ishte i njëjti shofer taksie që kishte aksidentuar të vëllain e viktimës së radhës dhe në taksi ndodhej i njëjti pasagjer që ishte herën e parë. Vëllezërit binjakë, Jim Lewis dhe Jim Springer u ndanë që në lindje dhe u adoptuan nga familje të ndryshme.

Të dyja familjet ua vunë emrat James. Dy djemtë u rritën pa e njohur njëri-tjetrin, por të dy u morën me zdrukthëtari dhe të dy u martuan me gra që quheshin Linda. Të dy sollën në jetë djem dhe njëri e quajti James Alan të birin, ndërsa tjetri James Allan. Binjakët gjithashtu u divorcuan dhe u martuan me gra të tjera, të dyja të quajtura Betty. Dhe të dy kishin nga një qen me emrin Toy.

2. Aksidenti fantazmë


Më 11 dhjetor 2002 dy motoristë i telefonuan policisë për të raportuar se kishin parë një makinë që devijonte nga rruga. Një kërkim i hollësishëm zbuloi një makinë të fshehur nën një gëmushë dhe shoferin e vdekur. Rezultoi se aksidenti kishte ndodhur para pesë muajsh përpara se dy motoristët të kishin parë skenë. Shoferi Christopher Chandler ishte raportuar si i humbur më parë nga i vëllai.

3. Shpella enigmatike


Një shpellë në formë të parregullt u zbulua në nj fermë të largët në Uashington, në tetor të vitit 1984. Ajo nuk kishte qenë aty një muaj më parë. Gërmimi i tokës dhe heqja e gurëve zbuluan një plis bari gjigand. Dukej sikur ai ishte prerë dhe vendosur aty, vetëm se rrënjët ishin akoma aty. Nuk u mor vesh asnjëherë se si kishte mbërritur ai plis bari gjigand aty duke qenë se s’kishte shenja makine apo gjurmë të tjera.

4. Zbulimi i hotelit


Në vitin 1953, reporteri televiziv Irv Kupcinet ishte në Londër për të kurorëzimin e Elizabetës II. Në një prej sirtarëve të dhomës së tij në hotelin “Savoy” ai gjeti disa objekte që i përkisnin personit me emrin Harry Hannin. Hannin, një yll basketbolli ishte mik i Kupcinet. Dy ditë më vonë, Kupcinet mori një letër nga Hannin, i cili i shkruante se kur kishte qëndruar në hotelin “Meurice” në Paris kishte gjetur në një sirtar një kravatë me emrin e Kupcinet mbi të.

5.Hakmarrja


Në vitin 1883, Henry Ziegland u nda nga e dashura e tij, e cila si pasojë e tronditjes kreu vetëvrasje. Vëllai i saj e ndoqi pas Ziegland dhe i qëlloi me armë zjarri. Duke menduar se e kishte vrarë ai kreu menjëherë vetëvrasje. Në fakt, Ziegland nuk vdiq pasi plumbi i lëndoi fytyrën dhe shkoi e u ngul në një pemë. Vite më vonë, Ziegland vendosi të priste pemën, ku ishte plumbi. Ngaqë pema ishte e madhi ai vendosi dinamit, por gjatë shpërthimit plumbi doli nga trungu dhe e goditi Ziegland në kokë.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Disa Foto Te quditshme?


Thuhet se ne Keto Pem qe jan ne form njeri formen e kan marr nga shpirtat e keqinj dhe demonPerëndimi i diellit në planetin Mars

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Reale por edhe çudira
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaxy-KS :: Mistere :: Enigma-
Kërce tek: