Galaxy-KS
Regjistrohuni 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Historia e fishekzjarreve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 99
Join date : 22/12/2010

MesazhTitulli: Historia e fishekzjarreve   Fri Dec 31, 2010 1:44 pm

Fishekzjarret origjinën në Kinë rreth 2,000 vjet më parë.

Legjenda më e përhapur është ajo se fishekzjarreve u zbuluan ose shpikur rastësisht nga një kuzhinier kinez duke punuar në një kuzhinë fushë që ka ndodhur në përzierje me qymyr, squfur dhe nitrat potasi (Të gjitha të gjenden zakonisht në kuzhinë në ato ditë).

Përzierje djegur dhe kur të ngjeshur në një shtojcë (një tub bambu), përzierje shpërtheu.

Disa burime thonë se zbulimi i fishekzjarreve ndodhi rreth 2.000 vjet më parë, dhe burime të tjera vendin e zbulimit dikur gjatë shekullit të 9 gjatë dinastisë Song (960-1279), megjithëse kjo mund të jetë konfuzion midis zbulimin e barut nga kuzhinier dhe shpikje e firecracker.

Disa burime sugjerojnë se mund të ketë origjinën fishekzjarreve në Indi, por në 18 tetor 2003, botimi në internet i Hindu, një gazetë kombëtare indiane, kineze janë kredituar me zbulimin e barut.

Një murg kineze Tian quajtur Li, i cili ka jetuar pranë qytetit të Liu Yang në Provinca Hunan, është kredituar me shpikjen e fishekzjarre rreth 1,000 vjet më parë.

Popullit kinez festuar shpikjen e firecracker çdo 18 prill nga ofruar flijime për Li Tian. Gjatë dinastisë Song, njerëzit lokal themeluar një tempull për të adhuruar Li Tian.

Fishekzjarre, si atëherë dhe tani, mendohet se kanë pushtet për të shmangur shpirtërat e këqij dhe fantazmave që janë të frikësuar nga me zë të lartë Bangs e fishekzjarre.

Fishekzjarret janë përdorur për qëllime të tilla sot, në ngjarjet më të tilla si lindje, vdekje dhe ditëlindje. Kineze e Vitit të Ri është një ngjarje veçanërisht popullor që festohet me fishekzjarre të shpall vitin e ri pa të demonëve

Për këtë ditë të fundit rajon Liu i Provincës Hunan mbetet zona kryesore e prodhimit në botë për
fishekzjarre.

Është e rëndësishme të kujtoni origjinës gjeografike të fishekzjarreve, sepse shpesh detractors të industrisë thonë se fishekzjarreve fishekzjarre janë prodhuar në Kinë për të marrë përparësi e punës lirë.

Por realiteti është se industria e fishekzjarre ekzistuar në Kinë gjatë para ardhjes së kohës moderne dhe shumë kohë para se pabarazi në normat e pagave lindje perëndim, dhe shpresojmë se industria e fishekzjarre do të ketë kohë pas ekzistencës së komunizmit ka një efekt mbi kineze ekonomi.

Në përgjithësi Marco Polo është kredituar me sjelljen barut kinez në Europë në shekullin e 13-të, edhe pse disa llogari krediti kryqtarët me sjelljen e pluhur i zi në Evropë si ata u kthyen nga udhetimet e tyre.

Pasi në Evropë, pluhur i zi është përdorur për qëllime ushtarake, së pari në raketa, pastaj në kanoneve dhearmë. Italianët ishin Evropianët e parë që përdoret për prodhimin e pluhur i zi fishekzjarre. Gjermania ishte vendi tjetër evropian të dalë si një udhëheqës fishekzjarre së bashku me Italinë në shekullin e 18-të.

Është interesante të përmendet se shumë prej kompanive kryesore ekran amerikane janë operuar nga familje me origjinë italiane si familje Grucci, familjen Rozzi, dhe familjen Zambelli.

Anglisht ishin hipnotizuar edhe me fishekzjarre. Fishekzjarret u bë shumë i popullarizuar në Britaninë e Madhe gjatë sundimit të Mbretëreshës Elizabeth I. Shakespeare William fireworks përmend në veprat e tij, dhe fishekzjarre ishin gëzuar aq shumë nga Mbretëresha veten se ajo ka krijuar pozita e "Fire Master i Anglisë."

King James II ishte i kënaqur kështu me fishekzjarre ekran që festoi kurorëzimin e tij se ai knighted Master zjarrit e tij.

Në epokën moderne, amerikan fishekzjarre industri të vërtetë ka filluar të ndikojë prodhuesit kineze pas normalizimit presidentit Nikson për të marrëdhënieve me qeverinë kineze komunist në fillim të viteve 1970.

Kompanitë Para kësaj kohe, biznesi ishte duke u bërë në mes të SHBA dhe kineze përmes ndërmjetësit Hong Kong me pak ose aspak kontakt të drejtpërdrejtë me prodhuesit në kontinent.

Gjatë viteve 1970 dhe 1980, kanalet e shpërndarjes në Kinë ishin kryesisht në pronësi të shtetit prodhimin e fishekzjarre fabrika që u eksportuan pastaj përmes qeverisë në pronësi korporatat e krahinës eksport.

Produkte të prodhuara në Hunan shkuan përmes Korporatës Eksporteve Hunan, dhe produkteve të prodhuara në Jiangxi shkuan përmes Korporatës Eksporteve Jiangxi, dhe kështu me radhë. Gjatë kësaj periudhe, fabrikat nuk u kërkohet të bëjnë një fitim, por qëllimi i tyre ishte për të mbajtur njerëzit që punojnë në një rajon të Kinës, ku nuk kishte industri të vërtetë tjetër përveç bujqësisë. Qeveria kineze subvencionuar këto fabrika për të mbajtur prodhimin e sipër.

Eksport Provinciale Korporata nga ana e shitur në Hong Kong brokerat që ishin lidhjen midis Kinës kontinentale dhe të subjekteve të biznesit të huaj. Brokerat Hong Kong prokurohen urdhra, organizuar logjistikën, dhe ndihmoi në dërgesat e financave të SHBA shpërndarësit.

Kjo ishte edhe gjatë kësaj periudhe që udhëheqësi i parë shkolluar zyrtarisht të Kinës, kryetari i Deng Xiaoping, pa atë që homologët e tij në ish-Bllokut Sovjetik nuk shohin dhe që është se komunizmit, thjesht nuk keni punuar ekonomikisht. Kryetari Deng filloi një politikë të reformës ekonomike që vënë në thelb Kina në rrugën drejt kapitalizmit.

Gjatë viteve 1980, Kina hapur në mënyrë dramatike për të udhëtuar brenda kufijve të saj për të vizituar importuesit SHBA. Kjo aktivizuar parë fishekzjarre blerësit amerikan për të udhëtuar në rajonet e prodhimit dhe për të vendosur marrëdhëniet me eksportuesit Hong Kong dhe korporatat provinciale eksport.

Në fund të viteve 1980, fishekzjarre e konsumit u bë fokusi i shqyrtimit intensive nga Consumer Product Safety Komisionit të SHBA. Deri në këtë pikë, shumica e produkteve të fishekzjarreve e vjetër kishin etiketat generic korporatë e eksportit që e kishte gabuar etiketat paralajmërim në bazë të madhësisë pika dhe të performancës.

Për të korrigjuar situatën, përfaqësues nga CPSC, piroteknikë Shoqata Amerikane, dhe Hong brokerat Shoqata kaloi 10 ditë në jug të Kinës takim me përfaqësues nga çdo korporatë e eksportit dhemenaxherët e fabrikës, në një krahinë veç e krahinës.

Takime të shtënat përfshirë çdo send i prodhuar në Kinë dhe përcaktimin e asaj çka përshkrimet e duhur dhe të saktë dhe madhësinë e paralajmëruar të shtypura duhet të jetë nga pikëpamja e siguruar etiketat e sigurt paralajmërim për konsumatorët amerikanë.

Amerikanët përfshirë mori moniker famëkeq të "Shekou Gjashtë" nga shumica e popullit kinez shell tronditur industri, dhe nga ai takim dhe disa që pasoi ishte lindur Fishekzjarret Amerikan i Standardeve Laboratorin (AFSL), e cila monitoron prodhimin firework brendaKinë për të këtë ditë.

Në vitet 1990, reformën ekonomike vazhdoi nën kryetari Jiang Zemin si fabrika kineze u weaned jashtë fondeve qeveritare dhe të detyruar të kthehet në një fitim për herë të parë. Ishte gjatë kësaj periudhe që shumë provincial Eksport personelit Corporation majtë qeverisë ndërmarrjeve dhe ishin lejuar të fillojnë të tyre.

Fillimisht këto kompani e re private ka punuar përmes ndërmjetësit themeluar Hong Kong për të arritur tregun e SHBA, por brenda pak vitesh ata shisnin drejtpërdrejt të importuesve SHBA.

Në mënyrë që të mbijetojnë, agjentët Hong Kong investuar paratë në fabrikat kineze dhe të
përbashkët-ventured me sipërmarrësit kinezë të fillojnë linjat e tyre ekskluzive produkt dhe për
konsumatorët e mbetur e tyre më të mëdha. Me humbjen e personelit kryesor, nuk korporatat qeverisë provinciale eksport përshtatur mjaft për reforma ekonomike, dhe sot më kanë shkuar majtas apo shitjen në tregjet e brendshme kineze.

1990 pa rritje të shpejtë të etiketat private në mënyrë që kompanitë amerikane të dallojnë linjat e tyre të produktit.

Në 2000s, Kina është një bazë "të lirë për të gjithë," me eksport të vogël kontinent kompani ndërmjetësi formimin dhe palosjen çdo muaj. Përveç kësaj, fabrika të veçanta janë përpjekur t'i shmangen kanaleve historike dhe shitjen e drejtpërdrejtë të importuesve të SHBA.

Çdo javë kompanitë amerikane të marrin një gjysmë duzinë e-mail ose faks komunikimit kërkuar për kompanitë amerikane të bëjë porosi direkt me disa fabrika të vogla të reja dhe të errët që do të donte të fillojë eksportin në Shtetet e Bashkuara.

Alan BJ Kompani, prind të zinxhirit Fishekzjarret Fantom e dyqanet me pakicë, aktualisht ka zyra në Guangzhou dhe Liu të fundit nga anëtarët tanë që zyrat e ekipit të shërbejë si kontroll të cilësisë dhe logjistike vëzhguesve në Kinë.

Qëllimi ynë është që të vazhdojë të sjellë në Shtetet e Bashkuara të kryerjes më të mirë të konsumatorit dhe fishekzjarre sigurta për konsumatorët tanë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://galaxy-ks.n-stars.org
 
Historia e fishekzjarreve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaxy-KS :: Mistere :: Enigma-
Kërce tek: