Galaxy-KS
Regjistrohuni 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Cila pemë jeni?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 99
Join date : 22/12/2010

MesazhTitulli: Cila pemë jeni?   Fri Dec 31, 2010 9:58 pm

Cila pemë jeni?
Bredhi

1 janar - 11 janar
12 korrik - 22 korrik

Bredhi është konsideruar me respekt dhe është një nga pemët me të lashta dhe është nga pemët më antike. Qëllimi i përjeteshëm i te lindurve nen kete shenje eshte kerkimi i prirur drejt te vertetes dhe drejt idealeve. Bredhi eshte vital e luftetar dhe nuk heq dore kurre nga konkurenca, ne cdo lloj fushe qofte. Por me pas, ne momentin e fitores e perfshin nje lloj vale trishtimi. Bredhi eshte nje e dashur besnike dhe totale, ngandonjehere aq sa duket mbytese. Bredhi eshte i nderrshem dhe i ndjeshem. Pozitiviteti i Geshtenjes dhe i Meshtenkes di te bashkepunoje me te lindurit e kesaj shenje dhe ti shtyje drejt nje permiresimi e perforcimi. Bredhi ne moshen me te pjekur eshte nje person i shkelqyer, aspak kunjaxhi e qaraman, edhe pse shpesh ambicja mbyt energjine e tij. Eshte i prirur per metafizike dhe nese i jepet thirrjes se kesaj fushe behet nje ekspert ne boten astrologjike e fantastike.Vidh

12 janar - 22 janar
23 korrik - 31 korrik


Konformist deri ne menyren me te armatosur, i linduri ne shenjen e Vidhit krijon simpati tek ata qe i qendrojne prane. Moralizmi i tyre i pengon ama, qe te fitojne sa me shume nga favoret qe i lejon nga simpatia qe fitojne. Ciltersia dhe zemergjeresia e Vidhit ka nje besim te madh ne natyren njerzore, eshte ne kerkim te drejtesise njerzore dhe mbetet i zhgenjyer shume keq nga eksperiencat e keqia. Ne kete rast ne pjekuri, i linduri nen kete shenje mund te rrezikoje te humbasi cilesite e tij te mira enderrimtare si pasoje e oreve negative qe zbulon ne jete. Impenjimet e Fikut e Ullirit shpesh trembin te lindurit e Vidhit, ne vend qe ky i fundit te renditet perkrah tyre me besim. Autoriteti qe i perket ketyre shenjave mund te drejtonte më me realizem menyren e te parit e te besuarit te VidhitQiparisi

23 janar - 31 janar
1 gusht - 11 gusht


Qiparisi me gjelberimin e tij te perjeteshem perhere ka qene simbol i jetegjatesise. Te lindurit e kesaj shenje plaken ne menyre diskrete, pa tortura te teperta. Qiparisi ka natyre toleruese, shpesh le pas punet e veta dhe u shkon pas e dedikohet me plot zell atyre te te tjereve. Nganjehere nuk i ben sherbimet e duhura as trupit te vete. I ndershem. Qiparisi duket sikur di te komunikoje si me njerzit ashtu dhe me forcat kryesore te natyres, perfshi ketu dhe eren sinjalet e ujrave dhe shenjave te tokes. Ka nje kult real per miqesine dhe zoteron nje shije te mire ne perzgjdhjen e humorit dhe te shoqerise. Qiparisi me pranine e tij eshte i domosdoshem per shoqerine. Ne adoleshence shpesh here tentojne te fluturojne me krahet e tyre per te krijuar nje autonomi te pavarur. Nje Qiparis mund te kaloje nje jete te tere perkrah nje Meshtenke ose nje Ulliri ndersa shoqeria me Ahun dhe Vidhin nuk eshte e pershteshme per te.Pisha

1 shkurt - 10 shkurt
12 gusht - 22 gusht

Duke filluar qe nga adoleshenca e lart te lindurit e kesaj shenje do te pelqejne prefeksionin, do ti kunderviheshin detyres se kenaqesise. Keto karakteristika se bashku me ndergjegjesimin e forces se tij fizike, bejne qe Pisha te ushqeje urrejtje te thelle per kompromiset dhe te jete teper i interesuar per dhembjet e te tjereve Behet fjale per nje shenje inteligjente por te njejten koh te pameshireshem dhe i drejton punet e veta duke mbajtur prane ne kontrrol dashurine, karieren pa aspak ndroje e pendimNe kete barriere te pepershkrueshme gjindet nje shteg vetem per dashurin, zjarri pasionit pershkon Pishen dhe e le pa mbrojtje ne duart e nje psioni me te forte se gjithshka tjeter. Tendenca antipatike per perfeksionizem e te lindurve ne kete shenje mund te korrigjohet fale impulseve sentimentale te grumbulluara gjate viteve. Pak cmenduri do ti bente mire.Bliri

11 shkurt - 20 shkurt
23 gusht - 31 gusht


Bliret e dedikojne miqesise dhe meshires nje pjese te mire te jetes se tyre Eshte nje shenje qe ka lidhje te forta me gjumin dhe hipnozen di sesi te tregohet i domosdoshem, duke krijuar me lehtesi nje lloj pavaresie tek te tjeret, arrijne te trasmetojne qetesisht nje lloj ndjesie e qetesie. Gjithesesi karakteri i vertete i Blirit qendron larg genjeshtres dhe fallsitetit. Duke u perpjekur te maskojne delikatesen e tyre shpirterore te lindurit nen kete shenje kerkojne sukses ne shoqeri, buk arrijne te kontrrollojne sterhollimet e tyre dipllomatike kane nevoj per partner te qete dhe te pasur me fantazi sepse ata vete kane inteligjence konkrete dhe racionale. Jane prinder te persosur dhe efikase mirekuptuesShelgu

21 shkurt - 29 shkurt
1 shtator - 11 shtator


Shelgu eshte nje peme qe braktiset lehte ne kapricot e eres dhe eshte gjithone simbol i nostalgjise. Te lindurit e kesaj shenje do treshegojne nostalgjine dhe kane tendence te forte melenkolike .ne tentative per te kenaqur kete karakteristike, Shelgu shtyhet drejte lirise, intuites e joshjes. Zakonisht te lindurit nen kete shenje jane disi egoiste dhe mund te jene artiste te shkelqyer nese arrijne te pervetesojne shijen per dramen ne nje sens ironik meskin.temerri kohes qe kalon ankthi se mos e braktisin supertioziteti i vdekjes e bejne Shelgun nje dashnor tredhetare. Per te justifikuar tendencen e trishtimit kjo shenje rrethohet edhe ne jeten e perditeshme nga ngjarje paetike, duke influencuar keshtu dhe jeten e atyre qe i qendrojne prane. Arrin te japei dashuri te brishte dhe teper sensuale. Fiku Ulliri jane shenjat qe jane perfete ti qendrojne praneLisi

1 mars - 11 mars
12 shtator - 22 shtatore


Lisi njihet ne cdo epoke si simbol i forces. Perfaqeson periudhen ku te gjitha forcat e natyres rizgjohen dhe rivonohen dhe eshte simbol i drejtesise. Po keshtu te lindurit e kesaj shenje insiprojne vleresim e konsiderate. Dhuntite me te mira qe mund te perdorin jane qendrushmerija dhe durimi.U pelqen te ndjajne me te tjeret argetimet e detyrimet.me qe i jane teper besnike fjales meqe jane autoritare te fuqishem jo gjithnje arrijne te jetojne pamvaresine e tyre ne menyre te qete. Me shume i fut ne depresion ne depresion besimi i tradhetuar sesa nje zhgenjim ne dashuri. Te lindurit e kesaj shenje do te piqen ne moshen, duke mesuar te perdorin mirekuptimin si karshi te tjerreve ashtu dhe karshi vehtes. Mirekuptohen me shenjen e Shelgut.Lajthia

12 mars - 22 mars
23 shtator - 30 shtator


Te lindurit ne kete shenje paraqisin tipare lineare, te brishta, si ne fytyre ashtu edhe ne trup ne dukje jane teper delikate. Shpesh lajthija nuk vihet re ne grup.Kjo shenje mund te merren si shembull urimi dhe kokeforcie, dine te perdorin deri ne limite diskrecionin e tyre. Shpesh e lene vehten te afrohen me persona te tjere 8sidomos Bliri Shelgu) duke kerkuar dashuri dhe embelsi dhe duke perdorur gjithnje aftesite e tyre telepatike. Mund te rezultoje nje elksperience e rezikeshme te beshkpunosh ose te dashurohesh me nje Lajthi. Te lindurit ne kete moshe trajtojne e punojne me fantazi sidomos duke perdorur vitet e shkuara ne vecanti mbas moshes 40 vjecare. Arrijne te mbyllen ne nje univers te perbere nga histori, ndjenja, gjera te shkuara, Te para vetem nga nje pike estetike me emocione te fshira nga koha, per te mos u mbyllur ne vetvete i keshillohet te shoqerohet me nje Molle e cila mund ta ndihmoje te vendose kontakt me te tjeretThana

23 mars - 31 mars
1 tetor - 11 tetor


Te lindurit ne shenjen e Thanes do te kene shpesh nje jete afektive, duke pare predispozicionin e tyre per nje pjellori te fuqishme, plot dashuri avetura te jetuar me gezim e lehtesi. Do te jene dashnore pak fluturak dhe pse plot me energji e mrekullira, Gjithesesi gjithashtu si miq do jene me te kerkuarit dhe te besueshmit. Duhet te kontrrollojne vitalitetin e tyre qe ngadonjehere merr rruge negative e trasformohet ne agresivitet, i cili shpreh me pakenaqesi e merzitje per jeten dhe pse duke fshehur nje ndjenje te rendesishme faji. Per te lindurit ne shenjen e Thanes do te jete thelbesore deri ne obsesion te behet nje personazh i rendesishem te lere gjurmet e veta te shpike o krijoje dicka qe le shenje te re. Tetojne te kujdesen per ndjeshmerine dhe jetojne te bukuren e perditeshme si nje mundim i madh jane delikate dhe shume intuivtive teper te shpenzuar ne fantazi dhe shume pak realiste ..mund te perqendrohen me shume duke ndejtur prane shenjes se Ullirit.Panje

1 prill - 11 prill
12 tetor - 17 tetor


Druri Panjes i forte e i lehte qysh ne kohet antike eshte perdorur per te realizuar harqe lufte e gjuetije. Influenca e te kaluares e ka treguar Panjen si teper agresive dhe e afte ne organizim. Te lindurit ne kete shenje jane te paprkur nga te gjitha stuhite nxjerrin ne pah imazhin e rreptesise po edhe pse jetojne nje ekzistence madheshtore ngandonjehere rrezikojne te dalin prej binareve nobel.
Per nje Panje jate familjare eshte shpesh e pershteteshme. Profesionet e tij ideale jane te tipit te shenjte, duhet tu dedikohen kthjellesise se shpirtit si mjeke, orator etj. Do te kerkojne suksesin me te rehateshem ne jeten mondane te Panjeve te cilet kurre nuk pranojne nje jete te vetmuar.mania per te kerkuar do ti shtyp shpejt ne narcizem dhe vetem kur te arrijne ne moshe te pjekur do te qetesohen. Per te krijuar nje ekujliber ideal te lindurit nen kete shenje u keshillohet shoqeria me Mollet e CaracenArra

12 Prill - 22 Prill
18 tetor - 23 tetor


Arra peme e vetmuar, u lartesua si bartese e te mirave dhe ushqimit. Te lindurit ne kete shenje bien ne sy ngado per pranine e tyre imponuese; jane miqte dhe mbrojtesit e me te urteve. Po pasi ke perfituar mbrojtje dhe pushim nen gjethen e arrave eshte disi e ezikeshme te kontrrollohesh nga nje i lindur ne kete shenje. Arrat nga njera ane do te jene te prirur per nje keriere ne perdorim te strategjise, por nga ana tjeter do te preferonin ti dedikoheshin komplet karakterit vetmitar e pak henor qe i identifikon me nje pune te ndare nga shoqeria.
Do te jete e domosdoshme te vendoset nje lidhje nder keto tendenca dy aneshe teper te rezikeshme nese jetohen te ndara. Per te evituar rezikun e vazhdueshem te mbylljes ne nje jete tejet te brendeshme, larg nga realiteti i perditeshem te lindurit nen shenjen e Arres duhet te dine te perdorin kthjelltesine mendore qe eshte tip9ke per ta. Mund te lene drejtimin edhe nga Ahu e Lisi shpesh here ne rrugen e tyre.Geshtenja

23 prill -30 prill
24 tetor - 31 tetor


Meqe frutat e saj jane ushqim i dimrit tradita popullore i njeh Geshtenjes nje aftesi ngopese. Te lindurit ne kete shenje kane prirje te bisedojne me boten sociale dhe rregullat e saj, zakonisht tentojne te jene te bukur dhe te fuqishem, te afte te zhvillojne UNIN e brendeshem, i cili rezulton te jete pjesa e tyre me te vertete dhe e disiplinuar. Sidomos ne vetite e tyre te para te jetes. Geshtenjat rralle ndjehen rehat nen lekuren e tyre dhe sensualitetin perkates. Duke qene shume moralist dhe censore. Geshtenje kane shpesh nevoje per te tjere ne menyren qe te gjejne tek vetja anen tyre nobel qe i dallon ata. Ne vaecanti ne shoqerine e shpirtrave te thjeshte si Pisha e Meshtenka me te cilet arrijne te ndertojne nje filozofi konstruktive dhe ne mardheniet qe shpreh zemergjeresi personaliteti tyre tentohet te perqendrohet gjithmone ne permiresim konstante.Frasheri

Nga 1 maj - 11 maj
1 nentor - 7 nentor


Te lindurit ne shenjen e Frasherit teper te sigurt sic arrijne te jene te kendeshem dhe irritues ne te njejten koh. Demostrojne shpesh tendencat e te qenurit te domosdoshem, si rrjedhoje e argumentit kjo pemje konsiderohej si simbol i fuqise dhe pavdekesise. Perfaqesuesit te vertete te Frasherit arrijne te tallen me fatin deri ne momentin e caktuar dhe kjo eshte nje shenje pozitive. Kane besim tek njerzit dhe ne elementet e natyres nuk genjehen lehte nga nje mirazh. Jane mbeshtetes te hekurt te drejtesise po ata perdorin pikerisht anen cinike te karakterit te tyre per te zgjidhur problemet si te perditeshme dhe ato metafizike.
Nuk perfillin regullat e vendosura Vendimi per te lidhur jeten vetem me nje partner e ben jeten e tyre dhe te pertnereve te tyre me te fuqishme dhe frytdhenese Per ta do ishte lidhja me me mire me Ullirin ose Fikun.Caraca

12 maj - 21 maj
8 nëntor - 12 nëntor

Qysh ne antikitet druri i bardhe i Caraces eshte perdorur gjithnje per ndertimin e karrocave, banesave, tempujve, pra duke u pare si simbol i transporteve i domosdoshmerise, te lindurit ne kete shenje do te jene tregetare teper te afte, e udhetare, do te pelqejne festat mbulohen shpesh me dhurata edhe ftesa po per fat te keq do te rezultojne pak siperfaqesore e pak introspektive. Gjate adoleshences do te kete nje tendence disi te ftohte e pak komunikuse qe me moshe do te zhvillohet ne ta nje domosdoshmeri estetike ne elegance e cila do te sherbeje pjeserisht per te dispiplinuar ushqimin e ndjenjave. Pjesa tjeter e kerkimit te tyre zihet nga ambicjet per pune. Duken plot finde e mburrje e duke u irrituar mund te braktisin perfektmerine e anes estetike dhe mund te gjejne pak ekujliber ne mardheniet e tyre konfliktuale me jeten e perditeshme. Mjafte ne ndihmen e kesaj shenje te keqkutuar shesh do te jete Plepi dhe Bredhi.meqe qetesia ne shenjen e Caraces eshte thelbesore besimi tek ata do te jete gjithmone i mirepritur dhe do te shohin tek rritet ndjeshem simpatia e te tjereve ne kete shenje.Fiku

22 maj - 31 maj
13 nëntor - 19 nëntor


Fiku eshte nje nga simbolet e bollikut se bashku me Ullirin.Por duke qene me shume delikate sa duken ne sy te pare te lindurit e kesaj shenje duhet te ushqehen e te mbrohen ne nje hapesire me njeres dhe ndjenja keshtu do munden te zgjerohen gjethet e tyre te plota, por ne rast te kundert kur nuk ndjejne dashuri mund te thahen. Qysh ne lindje personat e Fikut cmojne gezimin e familjes dhe ne menyre spontane do ishin social e zemer gjere shpesh tendtojne te nderpresin bisedime me menyre autoritare dhe mendjemadhesi. Per te kuruar me kujdes sjelljet e tyre autoritare eshte e rendesishme per te lindurit e kesaj shenje te kene besim tek ndjenjat e te familja. Te lindurit e kesaj shenje duan te shoqerohen me shenja xhentile dhe te vendosura si Pisha dhe Meshtenka. Jane te vetmit qe e detyrojne Fikun te nxjerre ne pah xhentelesen e vet.Meshtenka

Nga 1 qershor -11 qershor
20 nentor - 30 nentor


Te lindurit ne shenjen e meshtenkes, nen ndikimin e diellit dhe zenitit, kane nje instikt te hapur e krijues. Cmojne e vleresojne gezimet e mureve shtepiake, te rafinuar po ne te njejten koh udhetare te palodhur. Te lindurit e kesaj shenje gezojne respekt dhe ne te njejten kohe ndimohen se tepermi nga inteligjenca e tyre. Pelqejne enigmat, veshtiresite dhe fal aftesise se tyre per te mesuar nga cdo lloj episodi i jetuar, jane gjithmone ne gjendje per te perballuar cdo gje te jetes se perditeshme. Ndonjehere sidomos ne rini rezultojne disi te pakendeshem per faj te zellit te tyre te tepruar. Megjithse te lindurit nen kete shenje jane teper cinik dhe rralle ndihmojne te tjeret, mund t'i hyjne me sukses karrieres se mesimedhenies. Ne vecanti me ndihmen e nje shoku shume te ekuilibruar, Vidhi i cili di ta bej te kendeshme shoqerine e tyre. Te lindurit e Meshtenkes jane te afte per dashuri teper te sinqerta.Molla

12 qershor - 22 qershor
1 dhjetor - 11 dhjetor

Te veshtrosh nje Molle ,me strukturen e saj pak imponuese, me familjaritetin e saj qeteson veshtrimin.Ne te njejten koh personat qe i perkasin kesaj shenje arrijne te tresmetojne te shoket e tyre nje ndjenje paqe dhe qetesie, cilesi te cilat Mollet i kane perhere me vehte kerkimi kenaqesise, shijimi i plote i egzistences, jane nder karakteristikat me predominuese, me te lindurit e kesaj shenje cilesi te lidhura me llogarritjet dhe strategjite. Deshira per te mesuar per te njohur tek te lidurit nen kete shenje eshte e madhe ana siperfaqesore qe ngandonjehere penetron ne shpirtin e tyre i ben preh te malinkolise dhe pergjumjes. Ne pergjithesi jane teper hedoniste per te germuar deri ne brendesi te shpirtit te tyre. Zbulojne dicka nga vehtja vetem nese gjykohen rrepte nga shenja te tjera. Meqe paraqisin karakteristika shpirterore delikate arrijne te qetesojne shpirtrat e torturuar, te lehte per tu gjetur sidomos ne shenjen e Pishes.Ulliri

23 qershor - 30 qershor
12 dhjetor - 22 dhjetor


I ashper dhe i brishte Ulliri eshte emblema ne zodiakun seltik te botes se ngrohtesise dhe te zjarrit.rete e dyshimit zhduken shpejte dhe cdo fantazem zhduket parpare shkelqimit te kesaj shenje .Per te ralizuar kete Ulliri ka nevoje per dashuri
Te lindurit nen kete shenje jane simbol i paqes, forces pastrimit. I vetmi difekt i kesaj shenje nganjeher paaftesia per te patur mendim personal; Kjo i ben te pavendosur ne perballimin e jetes, dhe kkjo shtyn qe te shprehen ngandonjehere me formula pa pike domethenie teper konvencionale. Shenja e Ulirit ka nevoje te shoqeroohet me shenja qe shprehin inteligjence e shkelqim. Te lindurit e kesaj shenje zoterojne shendet te mire dhe jetegjatesi jane te pershtateshem ne vecanti me ata te shenjes se Vidhit dhe Qeparizit.Ahu

1 korrik - 11 korrik
23 dhjetor - 31 dhjetor


Simbol i pare i fillimit te fazes zbritese te ciklit vjetor perfaqesohet nga jetegjatesia dhe nga prosperiteti Ahut. Te lindurit nen shenjen e Ahut pelqejne elokuencen dhe kjo lihet edhe me aftesite e tyre per te memorizuar. Do te jene bisedues te kendeshem, gjithnje te afrueshem dhe interesant, per kete arsye puna e tyre ideale do te lidhet me artin e te folurit. Perfshihen normalisht ne mentalitetin mesatar te kohes se tyre nuk pengohen aspak nga stili klasik. Jane te prirur te perdorin inteligjencen e tyre per qellime ekonomike e praktike, rralle i perkushtohen kerkimeve matafizike ose idealistike, nuk perfshihen ne festa e aktivitete ne shoqeri .ne syte e te lindurve nen shenjen e Vidhit. Te lindurit e Ahut jane si te pandjeshem dhe egoiste. Por shoqeria e Ahut eshte e cmuar per Bredhin dhe Meshtenken.
//Ndryshe//
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://galaxy-ks.n-stars.org
 
Cila pemë jeni?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaxy-KS :: Ezoterizem :: Profeci-
Kërce tek: