Galaxy-KS
Regjistrohuni 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shenja e djallit me brire

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TracK

avatar

Numri i postimeve : 110
Join date : 22/12/2010

MesazhTitulli: Shenja e djallit me brire   Fri Dec 31, 2010 10:38 pm

El Diablo" tregon briret - Djalli po Del Kaluar!

Ajo po leshohet ngado, ne revista e gazeta, ne ngjarjet sportive, madje edhe ne ceremonite e marrjes se detyres presidenciale.

Sigurisht po e hedh fjalen per shenjen e El Diablos, djallit me brire, e njohur gjithashtu edhe si shenja Il Cornuto dhe Diabolicus.

Ajo nisi ne kohen e sotme, me pasuesit e kultevesatanike, anetaret e Kishes zyrtare te Djallit, bandat muzikore te rrokut heavy metal dhe tifozet qe vringellinin shenjen e dy gishtave te ndare e te drejtuar lart. Bandat e rrokut e bene ate nje shenje popullore dhe tani ajo eshte ne mode dhe duket sikur cdo kush e ben ate.

Te Dua, Djall?

Shenja shpesh ngaterrohet me shenjen e te shurdhrit per shprehjen "te dua".

Nderkohe qe ne fillim, kjo duket si ngjashmeri e rastit, shprehim nje emocion "ah, e gjeta" atehere kur zbulojme se personi qe e shpiku, apo e krijoi, sistemin me shenja dore me te shurdher, Helen Keller, ishte vete okuliste dhe teozifiste.

Mos e krijoi me qellim Keleri shenjen e te shurdherve per shrehjen "te dua" per te qene nje imitim i jashtezakonshem i shenjes klasike te djallit?

Ne thelb, mos po thoshte gje Keleri: "Te dua, djall?"

Me pas, kemi ngaterresen e shenjesh me dore te El Diablos me shenjen e univesitetit te Teksasit "kapini nga briret".

Nuska e Teksasit paraqet lopen si gjedh brigjate dhe eshte thjeshte e natyrshme qe shenja e brireve te perdoret nga organi stundetor, ish-nxenesit dhe admiruesit e ketij institucioni te madh.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Shenja e djallit me brire
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaxy-KS :: Okultizem :: Simbolike-
Kërce tek: