Galaxy-KS
Regjistrohuni 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Religjioni dhe Spiritualiteti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TracK

avatar

Numri i postimeve : 110
Join date : 22/12/2010

MesazhTitulli: Religjioni dhe Spiritualiteti   Fri Dec 31, 2010 11:42 pm

Religjioni dhe Spiritualiteti
Feja është një rrugë për te Zoti. Spiritualiteti gjithashtu është një rrugë për te Zoti. Megjithatë ato kanë dallime në qasje.


"Esenca e fesë:
Frika nga Zoti dhe bindja ndaj Zotit.
Esenca e shpirtërores:
Dashuria ndaj Zotit dhe bërja e një tjetër Zoti " - Chinmoy Sri1. E kaluara dhe e tashmja. Feja ka tendencë për të marrë frymëzim të madh nga e kaluara. Ajo iu referohet teksteve të lashta fetare, si mënyra për të arritur shpëtimin. Shpirtërorja nuk është e shqetësuar aq me të kaluarën. Shpirtërorja beson në të tashmen e përjetshme. Për të arritur çlirimin ne kemi nevojë të jetojmë në të tashmen. Kjo nuk është e kaluara ose e ardhmja që na jep çlirim. Ne arrijmë paqen e mendjes vetëm kur të përqëndrohemi të bëjmë gjënë e duhur Këtu dhe Tani.2. Frika dhe Dashuria. Shumë shpesh feja i qaset Zotit nga frika. Feja është një këshillë për të bërë gjënë e duhur në mënyrë që të mos vuajmë në të ardhmen. Shpirtërorja i qaset Zotit me anë të rrugës së dashurisë. Shpirtërorja na mëson të mos të kemi frikë nga Zoti, por t'i qasemi përmes rrugës së dashurisë.


3. Ku është Zoti? Shpesh feja flet për Zotin si qenie e lartë që gjendet në qiej. Nga lart Zoti mund të shoh arritjet e njerzimit. Shpirtërorja na tregon se Zoti është i gjithëdijshëm dhe i përhapur kudo dhe mund të ndihet si një prani e jetesës në zemrën tonë. Për më tepër jo vetëm që është Zoti i arritshëm, por ne mund të arrijmë realizimin e brendshëm të Zotit


4. Feja e vërtetë dhe Universaliteti. Shumë ndjekës të fesë mendojnë se vetëm rruga e tyre mund të çojë në shpëtim. Ata kanë besim të madh në fenë e tyre, por në të njëjtën kohë ata mendojnë se fetë e tjera janë të gabuara. Prandaj, ata mund të ndjejnë një domosdoshmëri për t'i kthyer të tjerët në besimin e tyre.


"I gjithë fanatizmi është i rreme, sepse ai është në kundërshtim ime natyrën e Zotit dhe të së Vërtetës. E vërteta nuk mund të mbyllet në një libër të vetëm, Bibla apo Kurani apo Veda, ose në një fe të vetme." - Sri Aurobindo

Shpirtërorja mendon se të gjitha fetë janë të vlefshme, si analogji e shumë shtigjeve që të çojnë në të njëjtin qëllim. Shpirtërorja përfshin të gjitha fetë e botës, por në të njëjtën kohë, nuk është e kufizuar nga ndonjë dogmë apo formë fetare.

" Ne nuk i besojmë vetëm një tolerance universale, por ne i pranojmë të gjitha fetë si të vërteta. Si rrjedhat e ndryshme që kanë burime të ndryshme, të gjitha ujërat e tyre përzihen në një det, kështu që tendencat e ndryshme, edhe pse ato duken të ndryshme, të shtrembëra ose të drejta, të gjitha të çojnë te Zoti." - Swami Vivekananda


5. Adhurimi i jashtëm dhe Adhurimi i brendshëm. Feja e vë theksin e madh në forma të jashtme dhe rituale të jashtme. Këto janë të dobishme për të dhënë një kuptim të formalitetit në adhurimin e Zotit. Por shpirtërorja nuk ka të bëjë me ritualet e jashtme. Shpirtërorja thotë se ajo që është e rëndësishme është qëndrimi i brendshëm i një kërkuesi. Nëpërmjet praktikës shpirtërore synojmë të zhvillojmë një vend të shenjtë në zemrën tonë.

Feja dhe spiritualiteti kanë dallimet e tyre, por në të njëjtën kohë feja mund ta përqafojë shpirtëroren. Shpirtërorja mund të jetë sinonim me fenë. Ato janë vetëm terma, por ndoshta të sillen në mendje si koncepte të ndryshme. Më tepër se një debat mes fesë dhe shpirtërores mund të mendojmë për dallimin në mes të Fesë Njerëzore dhe Fesë Hyjnore...

Nëse feja është e mirë apo e keqe, me të vërtetë varet se si ajo është praktikuar dhe jetuar.

Duke ndjekur fenë e tyre, shenjtorë të mëdhenj kanë arritur frytet dhe realizimet e një qasje mistike me Zotin. Në fakt, çdo fe ka prodhuar kërkues shpirtëror të rendit më të lartë.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
fenixNumri i postimeve : 1
Join date : 07/03/2011

MesazhTitulli: Re: Religjioni dhe Spiritualiteti   Mon Mar 07, 2011 1:26 pm

Rastesisht gjeta kete web faqe, dhe ajo qe me habit me se shumti eshte se eshte COPY - PASTE e nje webi tjeter. Antare madje edhe admin paraqesin tema sikur tiu vijne prej qielli pa shkruar ne asnjeereeeennnn prej tyre burimin e informacionit!
Kushedi me sa mund e sa kohe kane hargjuar per te shkruar nje teme postuesit e atij forumi (sepse ne baze te vlersimeve per ate web, shumica e info-ve jane origjinale)....
Mbase keni kaq deshire te arrini ate qe ka ajo web faqe, atehere duhet te jeni sa me origjinal dhe te pakten tregoni pak respekt e citoni burimin e info-s....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Religjioni dhe Spiritualiteti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaxy-KS :: Okultizem :: Spiritualitet-
Kërce tek: